close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
محیط زیست
loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

B A M A N A

اخبار محیط زیست

مشخصات فنی و تجهیزات اطفایی

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مشخصات فنی و تجهیزات اطفایی منصوب بر روی شاسی‏های MERSEDES BENZ

ATEGO 1325 F

 پـمپ :

          مدل NH  ۳۰تولید کارخانجات روزنباور اتریش و از نوع گریز از مرکز و دارای چهار پروانه ( یک مرحله فشار نرمال و ۳ مرحله فشار قوی ) است .

       جنس پمپ از آلیاژ سبک مقاوم در برابر خورندگی است که ماده‏ای به نام گـرافیت، شفت ( از جنس استنلس استیل ) بین قسمت نـرمال و فشـار قـوی پـمپ را آب‏بندی می‏کند .

         نیروی محرکه لازم جهت راه‏اندازی پـمپ توسط P.T.O متصل به مـوتور و یک گیربکس متصل به پـمپ تأمین گشته و دارای ۴ خـروجی ۵/۲ اینچ هـمراه با شیر فلکه‏ای و کوبلینگ‏های مربوطه به هـمراه درپوش و یک ورودی مکش با کوبلینگ و درپوش مـربوطه با شیر پـروانه‏ای مناسب و دو خـروجی فشـار قوی هـمراه با شیرهای تـوپی می‏باشد.

        آبـدهی پمپ ۲۸۰۰ لیتـر در دقیقه در ۱۰ بـار فشـار (فشـار نـرمال ) یا ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر در دقیقه در فشـار ۴۰ بار ( فشـار قـوی ) است .

        پـمپ خـلاء با پیستون دوبل نیمه اتـوماتیک تـوسط اهـرم دستی کنترل و قـابلیت مکش آن ۳ متر در  ۷ ثـانیه و حـداکثر ارتفاع مکش ۹ متر می‏باشد .

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 09 مرداد 1396 زمان : 11:25 نویسنده : bamana نظرات ()

جایگاه HSE در پیشگیری و مدیریت بحران کشور

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

استاد شهریار مزید آبادی  پژوهشگر و مدرس امداد و نجات در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بامنا در چهارمین کنفرانس جامع مدیریت بحران و HSE  با اشاره به تجربه سه دوره قبل برنامه ریزان این کنفرانس گفت: برنامه ریزان کنفرانس با تجربیات سه دوره قبل این کنفرانس به دنبال باز کردن و حتی پاسخ به مسائلی بودند که لزوم توجه به آن می‌تواند به آمادگی و پیشگیری از حوادث کمک کند. نگاه تخصصی به اولین حادثه بزرگ شهری بعد از جنگ تحمیلی از منظر حریق  به همین دلیل بود که بحث‌های کارشناسی و سخنرانان به این مهم پرداختند. در خصوص اهداف کنفرانس  لازم است کمیته علمی باجمع‌بندی دستاوردهای مقالات و سخنرانی‌ها و کارگاه‌های ارائه‌شده و نظرات خبرگان به این سؤال پاسخ دهد. اما به‌یقین بحث‌های علمی بدون اغراض سیاسی در محیط‌های دانشگاهی، کشور را به‌سوی اهداف توسعه پایدار خواهد برد. حضور کارشناسان و مدیران فنی از سراسر کشور وتقارب آرا و اظهارنظرهای فنی میزان آگاهی ذهنی و عملیاتی و  آمادگی در مقابل سوانح را افزایش خواهد داد.

مزید آبادی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری بامنا در خصوص جایگاه HSE در پیشگیری و مدیریت بحران کشور گفت: تا تعریف این واحد مهم در امور اجرایی کشور در تمام سطوح مشخص نگردد و ضرورت وجود افراد آگاه و برنامه‌ریز در همه سطوح برای پیشگیری و  کاهش اثرات حوادث روشن نگردد، مدیران تصمیم گیر درک مناسبی از ایجاد و حمایت از واحد HSE را نخواهند داشت. در حال حاضر در مهم‌ترین ارکان اجرایی کشور این فقدان مشهود است و برنامه روشن و اجرایی دقیقی برای مواجهه با شرایط اضطراری وجود ندارد. البته معرفی و بازتعریف این واحد در قالب تبلیغات، کارگاه‌های آموزشی، جلسات عمومی و اختصاصی با مدیران می‌تواند باور و توجه به این واحد را افزایش دهد.

وی در پایان گفت: شاید ذکر این تعریف که وجود واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست  به‌منزله حفاظت و امنیت در مقابله با شرایط اضطراری و بحرانی، باعث کاهش هزینه‌ها و خسارات می‌گردد و بدون شک این اولین گام می باشد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 12 تاریخ : یکشنبه 01 مرداد 1396 زمان : 14:32 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت بحران و HSE را به مدارس ببریم

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مهندس علیرضا سعیدی دبیر کل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بامنا در چهارمین کنفرانس جامع مدیریت بحران و “HSE” بهداشت، ایمنی و محیط زیست گفت: ما در زمینه اسکان اضطراری پس از زلزله کارگاهی د ر این برنامه داشتیم ودر بحث مدیریت بحران فاز مقابله، اسکان اضطراری نقش اصلی آن را دارد و با موجی از افرادی روبرو هستیم که خانه‌های خود را ازدست‌داده و شما در زمان کمی باید به آنها سرپناه اضطراری داده و کمک کنید در شرایط خاص بتوانند خود و خانواده را زنده نگه‌دارند تا نیروهای امدادی و پشتیبانی برای بحث اسکان موقت و دائمی آنها وارد منطقه شوند.

دبیر کل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران در خصوص چهارمین کنفرانس مدیریت بحران و HSE گفت: این کنفرانس تا این لحظه خیلی خوب برگزارشده فقط ما مشکل اصلی که در بحث کنفرانس‌های داخل کشور داریم این است که بین خواسته‌هایی که شرکت‌کنندگان از سخنرانان و آنچه که در ذهن سخنرانان و برگزارکنندگان هست یکسری فاصله‌ها وجود دارد و راهکار رفع این فاصله اخلاق حرفه ای  است. بهترین وقت برای آموزش و درس گرفتن از بلایا چنین کنفرانس‌هایی است و نباید دنبال مقصرین سوانح و حوادث گذشته باشیم و باید به این سمت حرکت کنیم که حوادث را در مراحل اولیه مدیریت کنیم و نگذاریم به بحران و فاجعه تبدیل شوند. چیزی را باید آموزش دهیم که موجب کاهش خسارات جانی و مالی شود.

 

ادامه مطلب

بازدید : 12 تاریخ : یکشنبه 25 تير 1396 زمان : 11:20 نویسنده : bamana نظرات ()

علت آتش سوزی برج سلمان مشهد و برج joemla

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

علت وقوع آتش سوزی

تهویه پنجره واقع در طبقه ۱۲ احتیاج به مداری متفاوت با تهویه های دیگر داشت.در زمان نصب محسوس نبوده لذا تهویه بدون توجه به این ضرورت نصب می شود و حریق از اینجا آغاز می شود وخیلی سریع گسترش می یابد.

آتش که از طبقه ای در شمال طبقه ۱۲ شروع شده بود در دو جهت پیشروی کرد.از کف و از سقف اتاق تا اینکه به راه پله رسیده و راه بالا را در پیش گرفت.آتش از این طریق فقط تا طبقه ۱۵ پیش رفت . چون در راه پله مواد سوختنی کم بوده است مسیر راه با دود و حرارت پر می شود و همین امکان فرار را محدود می سازد.همزمان آتش از بیرون ساختمان نیز گسترش یافت . طبقه ۱۳ در قسمت شمال ناتمام و خالی بوده ومواد سوختنی کمی در خود داشت.حرارت وشعله از طریق پنجره ها به طبقه ۱۴ سرایت کرد در حالی که آتش با به کام کشیدن سوختنی ها رو به بالا در حال حرکت بود و در جهت افقی طبقه ۱۴ پیشروی نمود و به قسمت جنوبی نیز سرایت کرد و در این قسمت هم از پنجره بیرون آمد و در اینجا آتش از دو طرف ساختمان رو به بالا زبانه کشید .ظرف کمتراز یک ساعت از شروع حریق آتش ۱۴ طبقه فوقانی ساختمان را در بر گرفته بود.در زمان بروز حریق ۶۰۰ نفر از کارکنان در ساختمان بودند.

– برای آن گروه که گیر افتاده بودن ساختمان هیچ ایمنی برای عرضه نداشت.هیچ یک از سیستم های ایمنی در بنای ساختمان بکار نرفته بود.تنها راه پله موجود نه کافی و نه امن بود.برای تخلیه ساختمان در صورت بروز حریق هیچ پیش بینی نشده بود.عده ی زیادی با استفاده از راه پله به امید اینکه توسط هلیکوپتر نجات داده شوند خود را به بام رساندند.

چالش های مشترک بین دو آتش سوزی بزرگ ساختمان Joelma سائوپائولو برزیل و برج سلمان مشهد

ساختمان های فوق هر دو از لحاظ نوع کاربری شباهت زیادی با یکدیگر دارند.ساختمان Joelma کاربری اداری دارد و ساختمان سلمان کاربری اداری و تجاری دارد و این نوع کاربری اهمیت موضوع را در هر دو سازه بیان می کند.تراکم جمعیت در هر دو ساختمان بسیار بالا می باشد و از این نظر حساسیت و ریسک آن فزون تر می شود.

موقعیت جغرافیایی هر دو سازه در یک مکان پر تردد شهری قرار دارد و ساعت وقوع آتش سوزی در هر دو ساختمان با بارترافیک شهری همراه  بوده است که این معضل ، مسبب تأخیر در رسیدن نیروهای آتش نشانی بوده است.

 

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : دوشنبه 12 تير 1396 زمان : 11:4 نویسنده : bamana نظرات ()

مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

خطرات موجود در فضاهای بسته از جمله خطراتی است که به شدت جان افرادی که با آن سروکار دارند را تهدید کرده و به دلیل وجود خطرات متعدد در آن لازم است تا به طور کامل مورد شناسایی قرار گرفته و تمهیدات لازم در زمان کار داخل آن ها در نظر گرفته شود. بی شک یکی از پرتلفات ترین فضاهای کاری در کلان شهر هایی چون تهران، همین فضاها هستند. که اغلب موارد به علت عدم دانش کافی توسط پیمانکاران و بی توجهی به خطرات موجود وعدم رعایت استانداردهای لازم، جان کارگران به خطر افتاده و در مواردی شاهد تلفات جانی نیز هستیم. لذا لازم است ضمن ارائه استانداردهای لازم و آموزش به پیمانکاران، قبل از ایجاد کارگاه و نظارت مستمر در طول اجرای پروژه ها، به هر نحو ممکن از بروز حوادث ناگوار در چنین فضاهایی پیشگیری نمود. ضمن اینکه بایستی به این نکته توجه کرد که در حوادث مرتبط با فضاهای بسته بیشتر قربانیان افرادی هستند که جهت نجات دیگران اقدام به ورود به چنین فضاهایی کرده و با توجه به عدم دانش کافی در امر نجات خود قربانی می شوند. آخرین نمونه از این دست حوادث ناگوار مربوط به شهادت شهید حاجی پور از پرسنل آتش نشانی تهران می باشد.

مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

با پیشرفت صنایع و رسیدن بشر به آرمان های خود، شاهد رشد شهر نشینی و افزایش تنوع صنایع در سطح شهر ها و شیوه های نوین ارائه خدمات و تغییرات هرروزه در شهر ها هستیم. آنچه اهمیت دارد تغییراتی است که جهت رسیدن به اهداف اجتماعی و صنعتی بشر، نه تنها در نمای شهر ها بلکه در زوایای خارج از دید نیز به چشم می خورد. رشد شهر ها و صنایع علیرغم تمامی پیامد های مطلوبی که دارد، پیامد های نامطلوبی نیز به همراه خود به ارمغان می آورد که ممکن است از نظر جانی و زیست محیطی، تاثیرات نا مطلوبی بر روند تلاش بشر در مسیر توسعه و زندگی داشته باشد. خطر همیشه در کمین است و اگر شناخته نشود و راهکارهای مناسب در برخورد با آن ارائه نگردد، یقینا تبدیل به عاملی جهت بروز صدمات خواهد شد. یکی از خطراتی که همراه با رشد روزافزون صنعت و شهرنشینی آدمی را همراهی کرده و تنوع می یابد”Confined Spaces” یا فضاهای بسته(محصور ) می باشد.

بر طبق تعریف اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای(OSHA) فضای بسته به فضایی گفته می شود که  مولفه های زیر را دارا باشد:

 • دارای فضای کافی جهت ورود و فعالیت انسان باشد.
 • ورودی و خروجی آن محدود باشد.
 • جهت فعالیت پیوسته و مداوم آدمی (کارگران)  طراحی نشده باشد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : دوشنبه 08 خرداد 1396 زمان : 9:24 نویسنده : bamana نظرات ()

بررسی دینامیکی و استاتیکی زمان امدادرسانی در بحران های شهری

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

بررسی دینامیکی و استاتیکی زمان امدادرسانی  در بحران های شهری در مواجه با مخاطرات محیطی

(مطالعه موردی آتش نشانی تهران)

وقت طلاست همان طورکه دراین ضرب المثل مشاهده می کنیم زمان بسیار ارزشمنداست وهدف ما پیدا کردن راه حلی برای رسیدن به موقع وطبق استاندار جهانی به محل حادثه هستیم راهی که کم هزینه  باشد بازدهی زمانی سریع داشته باشد قابل اجراء باشد در مناطق شهری و برون شهری، باتوجه به مشکلات امروزه و هدف از سریع رسیدن به محل حادثه به این معناست که جان افرادی که درخطر هستند نجات دهیم و همچنین اموالی که درخطر نابودی است.

بررسی دینامیکی و استاتیکی زمان امدادرسانی در بحران های شهری

زمانی که آتش درصنعت، اجتماع، زندگی، طبیعت و.. . نتوانستیم آنرا کنترل کنیم شاهد خساراتی به اموال و جانها هستیم پس به این مطلب می رسیم با توجه به تجربه ای که انسانها بدست آورده اند ثابت شده است که اگر آتش را نتوانستیم اطفاء یا کنترل کنیم و همچنین درمحل باشد که اکسیژن(هوا) مواد قابل اشتعال مناسب باشد آتش پیشرفت کرده و تا تمامی مواد بسوزد و یا اکسیژن کم شود یا و با مواد اطفایی خاموش شود. این گونه است که هرچه در آتش سوزی سرعت اطفاء حریق بالا باشد از پیشرفت آتش جلوگیری می شود کنترل کردن آن راحت تر می باشد. دست یافتن به این مسئله، رسیدن به موقع به محل حادثه در کمترین زمان ممکن را نیاز دارد و متعاقباً هم درحادثه خسارات کمتری راشاهد هستیم وهم احتمال حادثه به ماموران امدادی هم کمتر می باشد .و با امکانات و تجهیزات، نیروی انسانی، مواد اطفائی کمتری نیاز داریم هم هزینه ی کمتری برای سازمان آتش نشانی صرف میشود وهم برای فرد و محل حادثه دید لذا نیاز است بلحاظ دینامیکی و استاتیکی و نیروی انسانی و تجهیزات تدابیری اتخاد گردد.

درزمان حوادث دیررسیدن آتش نشانی مورد اعتراض مردم بیشتر است تا طرز و نوع اطفاء وزمان آن پس رسیدن به محل حادثه در ذهن مردم جا افتاده تا زمان اطفاء حریق و یا نجات جان افراد، سریع یا به موقع رسیدن به محل حادثه نیمی از عملیات محسوب می شود بطوری که از لحاظ روحیه و بار روانی در پرسنل بسیار موثر می باشد.

 بعنوان مثال اگر حریق خودروئی را در پارکینگ ساختمان در زمان ابتدایی با یک یا  دو خاموش کننده دستی اطفاء می شود درطی چند دقیقه با اعزام یک دستگاه خودرو آتش نشانی و حتی دیگر ما شاهد حریق دراکثر پارکینگ هستیم ودراین حالت دیگر یک ایستگاه جوابگوی این مسئله نیست. نیاز به دو ایستگاه ولو بیشتر نیاز است. پس برای آتش نشانان یک ثانیه هم ارزشمند است چرا چون همین یک ثانیه یا یک لحظه بتوان ازیک سقوط ویا یک انفجار و… جلوگیری کرد با برنامه ریزی دقیق تمرینهای روزانه، هفته ای، ماهانه و… تجهیزات ناوگان خودرویی سازمان آتش نشانی، استفاده از خوردوهای پیشرفته و پرشتاب و موتور سیکلت و هلیکوپتر که هرکدام درسطح حوزه خاص خود حتی درمناطق ای مانند نمایشگاه ها تجمعات گسترده ای که مناطق کوچک است  وجمعیت انبوه است. از دوچرخه ، اسکیت و… می توان استفاده کرد، احداث ایستگاههای آتش نشانی با توجه به استانداردهای موجود بتوان در زمان بسیارکم و معمول به محل حادثه در شهرهای بزرگ حضور پیدا کرد. در شهرهای بزرگ مشکل ترافیک ازجمله مشکلات اصلی محسوب می شود و آتش نشانی هم درگیر این مسئله است با توجه به مسیرهای ویژه وخاصی که در معابر تعیین می شود باز هم این مشکل بطور کامل حل نشده اما موثر بوده است که طبق آمار سازمان آتش نشانی تهران تغییر در جدول شماره ۱ قابل مشاهده می باشد.مشکلات و مخاطراتی که باعث می شود در زمان رسیدن تیم عمل کننده در محل عملیات، زمان افزایش واززمان مناسب فاصله گرفت .

 

ادامه مطلب

بازدید : 17 تاریخ : سه شنبه 02 خرداد 1396 زمان : 16:53 نویسنده : bamana نظرات ()

تبیین ایمنی و جایگاه گردشگری شهری

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تبیین ایمنی و جایگاه گردشگری شهری در پایداری درآمدی در راستای خروج از رکود درآمد شهری با تأکید بر کلانشهره

توسعه گردشگری به عنوان یک پدیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موجب می‌ شود که فرصت کافی برای تبادل فرهنگی اجتماعی و اقتصادی بین گردشگر و جامعه میزبان به وجود آید. توسعه گردشگری شهری یکی از ارکان توسعه پایدار شهری به شمار می‌ رود که در صورت حرکت مناسب می‌ تواند ضمن آبادانی،‌ عمرانی و پویایی اقتصادی بستر مناسبی برای تعامل فرهنگی و اجتماعی شهروندان ایرانی فراهم آورد. با وجود ظرفیت‌های بسیار در حوزه گردشگری شهری هنوز این بخش از گردشگری در کشور از جایگاه مناسبی برخوردار نبوده و نتوانسته است درخور ظرفیت‌ های موجود ایفای نقش کند. گردشگری امروزه از پویاترین فعالیت‌ ها در ایجاد تحول اقتصادی- اجتماعی در گستره جهان بوده که به طور روزافزون اهمیت یافته است ازآنجا که شهرها به عنوان جذاب ترین فضاها برای گردشگران دارای مراکز مهم اقتصادی، علمی، تفریحی، پزشکی و غیره بوده و افزون بر این از جاذبه‌ های طبیعی و میراث فرهنگی نیز بهره مند هستند بنابراین برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری شهرها از تمام ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی، کالبدی و امنیت و ایمنی باید مورد توجه قرار گیرند. با توجه به نقش نظارتی و اجرایی شهرداری ها در قانون شهرداری این سازمان می تواند نقش موثری در جلوگیری از تداخل کاربری های ناسازگار شهری با مکان های گردشگری داشته و از کاهش کیفیت این مکان ها در صورت تداخل با این کاربری ها جلوگیری کرده و باعث جذب بهتر و بیشتر گردشگران و آسایش خاطر آنان از بازدید از مکان های گردشگری شوند. هدف اصلی پژوهش حاضر بررسی جایگاه گردشگری شهری در پایداری درآمدی در راستای خروج از رکود درآمد شهری با تأکید بر کلانشهرها با روش توصیفی- تحلیلی می باشد. یافته های پژوهش نشان می دهد که شهرداری ها نقش مهمی در معرفی شهرها به عنوان یک جاذبه گردشگری می تواند داشته باشد و توسعه گردشگری شهری در ایجاد امکانات فرهنگی، مراکز تفریحی، ورزشی، افزایش روابط اجتماعی، مبادلات فرهنگی، تقویت هویت فرهنگی شهر، اصلاح ساختار سنی، ایجاد فعالیت‌ های خدماتی، تنوع اقتصادی و جلوگیری از رکود اقتصادی شهر نقش مهم را ایفا می‌ کند.

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : شنبه 30 ارديبهشت 1396 زمان : 15:15 نویسنده : bamana نظرات ()

چهارمین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت محیط‌ زیست برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چهارمین کنفرانس برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست که بعنوان تنها همایش تخصصی برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست توسط دانشکده محیط زیست در تاریخ ۲ خرداد تا ۳ خرداد ۱۳۹۶ توسط دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران برگزار می‌شود.این کنفرانس بین‌المللی بستری مناسب برای افزایش تعامل و همفکری اساتید، محققان، صاحب نظران، مدیران، تصمیم گیران، تصمیم سازان، کارشناسان و کلیه افراد درگیر و مسئول در حوزه محیط زیست در راستای رسیدن به محیط زیست عاری از مشکلات و نهایتا، توسعه پایدار درخور فراهم می کند.

حوزه‌های تحت پوشش: علوم محیط‌ زیست ، بهداشت محیط
برگزارکننده: دانشکده محیط‌ زیست دانشگاه تهران
شهر برگزاری: تهران

اهداف کنفرانس:
-افزایش آگاهی عموم مردم در زمینهٔ محیط‌ زیست و منابع طبیعی
-ارتقای توسعه و ترویج دانش علوم محیط‌ زیست و منابع طبیعی
-ایجاد بستر مناسب برای هم اندیشی و تبادل اطلاعات بین دانشجویان، اساتید و صنعتگران کشور
-ارتقای سطح علمی اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان از طریق تبادل‌نظر
-دستیابی به سیاست‌ها و راهبردهای کلان حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور

 

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : پنجشنبه 28 ارديبهشت 1396 زمان : 13:25 نویسنده : bamana نظرات ()

شورا ها سواد محیط زیستی خود را به‌ روز کنند!

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت توجه به حوزه محیط زیست در شورای پنجم شهر و روستاها، گفت: با توجه به مشکلاتی که در حوزه مدیریت شهری وجود دارد، انتظار می‌رود مردم کشور ما دست به انتخاب افراد صاحب تجربه و دانش در حوزه‌های مدیریت شهری، برنامه‌ریزی شهری و محیط زیست شهری بزنند.

شورا ها سواد محیط زیستی خود را به‌ روز کنند!

محمد مجابی با تاکید بر ضرورت توجه به محیط زیست شهری در شوراهای شهر و روستا، اظهار کرد: از آنجایی که بحث محیط زیست شهری بسیار اهمیت دارد و شهرها به لحاظ تراکم جمعیتی باید توجهات محیط زیستی را با جدیت لحاظ کنند، طی دولت یازدهم جلساتی را با شورای عالی استان‌ها برگزار کرده و از آنها خواستیم به حوزه برنامه‌ریزی شهری که از جمله وظایف شوراها است، بپردازند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اهمیت انتخاب افراد متخصص در حوزه محیط زیست برای شورای شهرها، گفت: انتظار می‌رود مردم کشور ما نیز با توجه به مشکلاتی که در حوزه مدیریت شهری وجود دارد، دست به انتخاب افراد صاحب تجربه و دانش در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری، برنامه‌ریزی شهری و محیط زیست شهری بزنند و به تخصص‌ های لازم برای نامزدها توجه کنند.

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : شنبه 09 ارديبهشت 1396 زمان : 15:12 نویسنده : bamana نظرات ()

مکان یابی بهینه ایستگاه های آتش نشانی(روش تحقیق)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

روش تحقیق

این پژوهش برای مکان یابی صحیح ایستگاه های اتش نشانی می باشد و با تاکید بر نگرش سیستمی ابتدا متغیرها و عوامل تاثیر گذار بر آسیب پذیری ناشی از حریق و حادثه  ذکر گردیده که در ان ها از روش توصیفی – تحلیلی استفاده شده است سپس با استفاده از نرم افزار اطلاعات جغرافیایی(GIS) به بررسی وضعیت فعلی شبکه های حمل ونقل شهری و تعیین مکان های بهینه ایستگاههای اتش نشانی جهت کاهش اثرات حوادث در شهر پرداخته است

ضرورت تحقیق

مجموعه بررسی ها و تجزیه و تحلیل های انجام شده در مورد حوادث آتش سوزی و نحوه عملکرد ایستگاه های آتش نشانی نشانگر آن است که محدودیت ها و نارسایی های عمده ای درمکان گزینی و عملکرد مطلوب ایستگاه ها وجود داد این مشکلات را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد.

 • عدم انطباق مکان و شعاع پوشش ایستگاه ها با کانون های بالقوه ی آتش سوزی
 • عدم تناسب تعداد ایستگاه ها با تعداد جمعیت تحت پوشش
 • عدم تناسب  توزیع مکانی ایستگاه ها با الزامات و بافت شهری
 • عدم تناسب توزیع مکانی ایستگاه ها با استاندارد پوشش زمانی
 • ناکافی بودن تعداد ایستگاه ها نسبت به هردو معیار جمعیت و مساحت شهر

 

بازدید : 10 تاریخ : چهارشنبه 06 ارديبهشت 1396 زمان : 15:37 نویسنده : bamana نظرات ()

روش پژوهش و ابزار گردآوری داده ها در نیروهای آتش نشانی

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تحقیق حاضر از نوع کاربردی به روش توصیفی همبستگی بوده و داده های آن توسط پرسشنامه و به صورت میدانی جمع آوری شده است. جامعۀ آماری پژوهش حاضر را نیروهای عملیاتی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ۸ منطقه عملیاتی در سطح شهر به تعداد ۴۵۰۰ تشکیل دادند و نمونۀ آماری شامل ۳۵۴ نفر از پرسنل ذکر شده با استفاده از جدول مورگان انتخاب شدند.

بحث و نتیجه‌ گیری

هدف این پژوهش ارتباط بین کارتیمی کارکنان با چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد. در بیان نتایج این تحقیق می‌توان گفت که بین کارتیمی کارکنان با چابکی سازمانی رابطه معناداری وجود دارد. بنابراین با افزایش یا کاهش میانگین نمرات کارتیمی سبب افزایش یا کاهش میانگین نمرات چابکی سازمانی خواهد شد.

یافته‌های دیگر پژوهش ارتباط مثبت و معنا دار بین کارتیمی با مؤلفه های پاسخگویی و انعطاف پذیری می باشد. نتایج حاصل از تحقیق بیانگر این است که بر این اساس مولفه های چابکی سازمانی عبارتند از: انعطاف پذیری، پاسخگویی، شایستگی و سرعت به ترتیب رتبه های اول تا چهارم را در چابک سازی سازمان دارا هستند و اینکه سازمان آتش نشانی تهران چابکی مطلوبی در سه بعد سرعت ، پاسخگویی و شایستگی دارد. اما جنبه انعطاف پذیری در وضعیت متوسط می باشد که با تحقیقات نیک پور و سنجر(۱۳۸۹)، محرابی و همکاران(۲۰۱۳)، نظر پور و همکاران(۲۰۱۳)، پور شهایی(۱۳۸۸)، همخوانی دارد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 5 تاریخ : چهارشنبه 30 فروردين 1396 زمان : 14:23 نویسنده : bamana نظرات ()

آشنایی با خاموش کننده های دستی حریق (کپسول آتش نشانی-Fire extinguisher)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

انواع بزرگتر این وسایل به روی چرخ  ارابه یا خودرو قرار داده می شود و یا به طور ثابت در اماکن نصب می گردد.

کپسول آتش‌نشانی نوعی دستگاه برای خاموش نمودن آتش است . این دستگاه جزء خاموش کننده‌های آتش قابل حمل دستی بوده و با توجه به نوع آتش ترکیبات مختلف مانند آب، پودر و گاز، گاز دی اکسید کربن را با فشار بر روی آتش می‌افکند.

کپسول‌های آتش نشانی استوانه‌های فلزی محکمی هستند که با آب یا یک نوع ماده خفه کننده مانند دی اکسید کربن پر شده‌اند و وقتی اهرمی را که بالای این استوانه‌است فشار دهید، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می‌شود . در این کپسول‌ها یک لوله، مخزن تحت فشار کپسول را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری نیز ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده‌است. در بالای سیلندر، سیلندر کوچک دیگری وجود دارد که با گاز فشرده‌ای مانند دی اکسید کربن پر شده‌است و یک شیر جلوی انتشار دی اکسید کربن را می‌گیرد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 28 فروردين 1396 زمان : 14:32 نویسنده : bamana نظرات ()

ارتباط بین کار تیمی با چابکی سازمانی نیروی انسانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری(چکیده و

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چکیده

هدف از پژوهش حاضر تعیین ارتباط بین کار تیمی کارکنان فعال ورزشی با چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بود. روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بوده و جامعه آماری تحقیق شامل ۴۵۰۰ نفر از کارکنان عملیاتی سازمان آتش نشانی تهران می باشد که از بین آنها ۳۵۴ نفر به روش نمونه گیری تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار جمع آوری داده های این پژوهش شامل دو پرسشنامه استاندارد کارتیمی مایکل وست (۱۹۸۲) با پایایی۷۹/۰ و پرسشنامه چابکی سازمانی شریفی و ژانگ (۱۹۹۹) با پایایی۹۶/۰ بوده است. نتایج بدست آمده گویای آن است که: رابطه معنی داری بین مؤلفه های انگیزه تیم، کوشش، استراتژی مناسب و اثربخشی با چابکی سازمانی و بین کارتیمی با پاسخگویی و انعطاف پذیری وجود دارد. بر این اساس رابطه مثبت و معنی داری  بین کار تیمی با چابکی سازمانی با  ایجاد شده و ضرایب رگرسیون نشان داد مولفه های انگیزه تیم، کوشش، استراتژی مناسب و اثربخشی بطور مثبت و معنی داری بعد چابکی سازمانی را پیش بینی می کند. بنابراین اگر انگیزه تیم توسط مدیران سازمان، همراه با استراتژی مناسب افزایش یابد در کنار کوشش کارکنان شاهد اثر بخشی بالایی و گرایش سازمان به سمت سازمان چابک خواهیم بود.

 واژگان کلیدی: کارتیمی، چابکی سازمانی، سازمان آتش نشانی

 

مقدمه

 

زمانی که از دیدگاه سازمانی به موضوع کار تیمی و چابکی سازمانی در سازمان ها نگاه می کنند، باید اذعان کرد که در تمامی سازمان ها و بخصوص سازمان های خدماتی و ایمنی مسئولانی می توانند مدیریت موفق داشته باشند که تغییرات و تحولات ناشی از این پدیده مهم را در سازمان خود بپذیرند و با آن سازگار باشند. بهبود عملکرد کار تیمی کارکنان در سازمان­های خدماتی و ایمنی و تعیین میزان موفقیت آنها در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده یکی از دغدغه های اصلی مدیریت سازمان­ها است. از انجایی که سازمان خدماتی آتش نشانی تهران عمده فعالیت های آن با کار تیمی انجام می شود و با توجه به عملکرد مختلف ایستگاه های آتش نشانی در ارائه خدمات به همشهریان و احساس محقق در بی توجهی مدیران به این موضوع در ذهن محقق زمینه ساز این سؤلات شد که آیا در ایستگاه هایی که کارکنان آن فعالیت ورزشی منظم و مستمر انجام می دهند انسجام تیمی بیشتر و هماهنگی قوی تری در کار تیمی آنها دیده می شود؟ آیا در ایستگاه هایی که کارکنان آن خود رای می باشد و انفرادی کار می کنند، احتمال می رود که کار تیمی ضعیف تری داشته باشند و ممکن است، روی عملکرد آن واحد تاثیر بگذارد؟ آیا نحوه مدیریت سازمان در این بین نقشی دارد؟ ایا فعالیت ورزشی به خصوص ورزش های گروهی تاثیر گذار بر چابکی سازمان می باشد؟ سطح گرایش به کار تیمی در سازمان آتش نشانی چگونه است؟ الگوی تاثیر گذار مؤلفه های کار تیمی بر چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی چکونه است؟ پاسخ به این سؤالات در ذهن محقق، بررسی و ریشه یابی این مهم را فراهم نمود. در این پژوهش بررسی این موضوع که آیا بین کارتیمی کارکنان با چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟ و اینکه رابطه ای بین مؤلفه های کار تیمی(انگیزه تیم، ترکیب تیم، روابط میان فردی، کوشش تیم، اثربخشی تیم و استراتژی مناسب) با چابکی سازمان وجود دارد ضروری به نظر می رسد. امید است نتایج این پژوهش در پیش برد اهداف سازمان های خدماتی به ویژه آتش نشانی و شناسایی مشکلات اشاره شده و ارائه راه حل‌های کاربردی جهت اثر بخشی مفیدتر در سازمان های  فوق مثمر ثمر واقع شود و اینکه این پژوهش به بینش کلی دست یابد و راهکارهای کاربردی به دست اندرکاران ارائه دهد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 23 تاریخ : یکشنبه 27 فروردين 1396 زمان : 14:5 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(شیرهای قطع اتوماتیک گاز)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اکثر آسیب های رایج سیستم های گازرسانی ناشی از زلزله ،مربوط به آسیب ساختمان هایی است که سیستم های گازی در آنجا نصب می شوند و یا تجهیزاتی که در تماس با خطوط گازرسانی هستند. زلزله می تواند باعث ایجاد تکان هایی در زمین شده ،که این خود می تواند بطور مستقیم به سیستم های انتقال گاز طبیعی آسیب وارد کند. پیشنهاد می شود مقاله مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی) را مطالعه کنید. اساس کارکرد کلی این شیرها همانند تمامی سیستم های خود کنترل الکتریکی یـا مکـانیکی شـامل مراحـل:

ورودی

داده ها، پردازش و خروجی خواهد بود، ورودی  مورد نظر در ساختار کلی این شیرها می تواند  نوسـان ناشـی  از یک زلزله باشد که در  مرحله پردازش توسط یک حسگر تشخیص دهنده نوسان حس می شود و فنر یا ضامنی آزاد می شود که در خروجی بستن مسیر لوله گاز توسط  شیر را در بر خواهد داشت.

سیستم های هیبرید گاز

این دستگاه ها بطور گستره وجود دارند و از قسمت های  واحد کنترل ،سنسور داخلی و   همچنین خروجی آلارم تشکیل شده اند ورودی های حسگر می تواند تکان (ارتعاش) جریان غیر عادی گاز،تشخیص گاز طبیعی و … باشد و خروجی های آن آژیرهای شنیداری ،دیداری و ضامن قطع گاز است.از این سیستم  جهت تامین ایمنی بیشتر به همراه هر کدام از گزینه های فوق بکار رود.

 

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : شنبه 26 فروردين 1396 زمان : 16:6 نویسنده : bamana نظرات ()

حفط محیط زیست، مسئولیت نسل آینده

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

کلانتری در نخستین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست به توسط جهاد دانشگاهی استان لرستان برگزار شده بود گفت: نسل آینده باید مسئولیت پذیر و پاسخگوی حفظ محیط زیست باشد و همه اقشار جامعه بخصوص دانشجویان باید درباره محیط زیست و وضعیت آن آگاهی داشته باشند.

وی با اشاره به این که مسئولان باید روی ذهن های پاک مردم سرمایه گذاری کنند افزود: حفظ محیط زیست مربوط به افراد خاصی نیست، بلکه همه در کره زمین ساکن هستیم و باید در حفظ محیط زیست تلاش کنیم.

کلانتری همچنین گفت: در جامعه، حفظ محیط زیست مسئولیت شرعی و قانونی عمومی می باشد و در این راستا این گردهمایی فرصت خوبی برای تشریح وضعیت محیط زیست می باشد.

مدیرکل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: اطلاع رسانی محیط زیست اهمیت بالایی دارد و مردم حق دارند تا از وضعیت آن اطلاع داشته باشند. مردم باید در حفظ محیط زیست مشارکت داشته باشند و آن را حفظ کنند.

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : چهارشنبه 23 فروردين 1396 زمان : 15:18 نویسنده : bamana نظرات ()

زلزله ۶ ریشتری در مشهد

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر با اشاره به وقوع زمین لرزه ۶ ریشتری در ساعت ۱۰:۳۹ امروز در خراسان رضوی از اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده خبر داد.

شاهین فتحی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این زمین‌لرزه در عمق  ١٠ کیلومتری زمین و در شهرستان فریمان – روستای سفید سنگ رخ داده است.

وی گفت: هشت تیم‌ ارزیاب هلال احمر شامل ۳۲ نفر ارزیاب، جهت انجام بررسی‌های لازم به منطقه زلزله‌زده اعزام شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بامنا، تا کنون ۵ پس لرزه در تربت حیدریه، خواف، شهر سنگان ،  زبرخان، نیشابور،صالح آباد تربت جام با قدرت‌های ۴.۷ ریشتر، ۴ ریشتر، ۳.۶ ریشتر، ۴.۴ ریشتر و ۳.۷ ریشتر تاکنون به وقوع پیوسته است

آماده‌باش مراکز درمانی تامین اجتماعی در مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی

به دنبال وقوع زلزله نسبتا شدید ۶ ریشتری در حوالی مشهد، با دستور فوری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، کمیته بحران در این استانها برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان تشکیل شد.

شدت لرزش در ساختمان های بلند بیشتر احساس شده است
پیش بینی می شود پس لرزه های دیگری هم به وقوع بپیوندد
هنوز از خسارت های احتمالی زلزله مشهد گزارشی منتشر نشده است
  آخرین زلزله بزرگی که در مشهد به وقوع پیوسته بود ۶۱۰ سال پیش رخ داد
  زلزله ای با بزرگی ۶ ریشتر، ممکن است تا یک ماه پس لرزه های دیگری هم در پی داشته باشد

 

ادامه مطلب

بازدید : 5 تاریخ : دوشنبه 21 فروردين 1396 زمان : 15:2 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اکثر آسیب های رایج سیستم های گازرسانی ناشی از زلزله ،مربوط به آسیب ساختمان هایی است که سیستم های گازی در آنجا نصب می شوند و یا تجهیزاتی که در تماس با خطوط گازرسانی هستند. زلزله می تواند باعث ایجاد تکان هایی در زمین شده ،که این خود می تواند بطور مستقیم به سیستم های انتقال گاز طبیعی آسیب وارد کند. طبق مقاله مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(تاثیر شبکه گازرسانی در زلزله ها) مروری بر تاریخچه زلزله های پیشین شده است.

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)

دو روش شایع آسیب رسانی در ذیل بیان شده است:

آسیب به دستگاه ها و وسایل مصرف گاز، به دلیل عملکرد ضعیف تجهیزات ،ساختمان ها و دیگر ساختارها: فاکتورهای عمده و مهم که به آسیب زلزله به سیستم های مصرف گاز کمک می کند ،عملکرد ضعیف ساختمان ها، دیگرساختارها و آتش سوزی وسایل گازسوز است. در اثر وقوع زلزله های اخیر واژگون شدن(تغییر مکان) وسایل گاسوز مانند آبگرمکن ها، دیگ های بخار، خشک کن ها و بخاری ها علت عمده و اصلی آتش سوزی های مرتبط با گاز می باشند که بعد از زلزله رخ داده اند (۷۱% در زلزله خط الراس شمالی)در اغلب تاسیسات مسکونی و تجاری ،وسایل گازسوز بوسیله گاز طبیعی تغذذیه می شوند .خط لوله خانگی ،بوسیله ی یک لوله فولادی کوچکی با قطر کم توسط پیچ و مهره بطور مستقیم ،یا توسط لوله ی خم شوی فولادی ضد زنگ با طول کم،به تجهیزات(وسایل) گازسوز وصل می شود. اگر چه لوله ی خم شو، قابلیت تطبیق با تکان های معادل وسایل را  دارداما هر دو حالت اتصال ذکر شده ،در طول زلزله های شدید مستعد آسیب می باشند.

ادامه مطلب

بازدید : 7 تاریخ : شنبه 19 فروردين 1396 زمان : 15:55 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(چکیده و مقدمه)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چکیده

کشور ایران دارای منابع غنی گاز طبیعی و شبکه گسترده ی لوله کشی گاز شهری است.اما متاسفانه، کشوری زلزله خیز نیز می باشد که هر ازچند سال ،شاهد وقوع زلزله ای  با خسارات سنگین جانی و مالی می باشیم .  با  در نظر گرفتن این موضوع،در  این مقاله به اهمیت کاربرد شیرهای قطع گاز در مقابـل زلزله و نقـش مـؤثری کـه مـی توانـد درجلوگیری از بحران حریق بعد از زلزله در کشورهایی  مانند ایران  کـه دارای شـبکه گازرسـانی هسـتند داشته باشد می پردازد  ،لزوم بررسی ایمنی سیستم انتقال گاز طبیعی و ارتقای سطح ایمنی آن در  راستای جلوگیری از وقوع حریق های مرتبط با زلزله را به وضوح مشخص می کند.
در این مقاله شرایط و گزینه های ممکن برای ارتقای وضعیت ایمنی سیستم انتقال گاز طبیعی در ارتباط با حریق های بوجود آمده به  دنبال وقوع زلزله ، مورد بحث قرار گرفته است. ابتدا مروری بر زلزله های اخیر امریکا و زلزله کوبه ژاپن انجام گرفته است. سپس،ارتباط بین عملکرد عناصر سیستم گازرسانی و حریق های ایجاد شده مرتبط با زلزله بررسی گردیده و نتایج حاصله با شرایط موجود در تاسیسات گازرسانی تهران بزرگ مقایسه شده است.

خطرات ایمنی ناشی از آسیب زلزله به سیستم انتقال گاز طبیعی

پیامد انتشار گاز طبیعی که شاخص ترین آنها،دو گزینه اول است، برای آسیب پذیری سیستم انتقال گاز طبیعی کافی است .ریسک از دست رفتن انسان ها در مواردی که آتش سوزی در ساختمانی روی دهد که آسیب دیده و فرو ریخته باشد،اما تخلیه نشده باشد،به مراتب شدید تر است. یکی دیگر از خطرات بالقوه در این زمینه ،بازسازی نامناسب خدمات گازی است (وجود نشتی کشف و یا تعمیر نشده)

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : چهارشنبه 16 فروردين 1396 زمان : 11:26 نویسنده : bamana نظرات ()

وضعیت آب و هوای کشور در روز طبیعت

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

استان های پر بارش کشور

وی با اشاره به اینکه شدت بارش ها در استانهای لرستان، مرکزی، غرب چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه وبویراحمد وشمال و شرق خوزستان، نیمه غربی کرمانشاه، شمال ایلام، نیمه غربی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی وارتفاعات البرز در شمال قزوین، البرز و تهران خواهد بود ادامه داد: روز یک شنبه فعالیت این سامانه در کشور بویژه در دامنه های زاگرس و نواحی مرکزی کشور تقویت می شود که بارشها در لرستان، نیمه شرقی ایلام، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال وشرق خوزستان، شمال فارس، نیمه غربی اصفهان، غرب سمنان، جنوب غرب تهران، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و شمال خراسان رضوی شدت بیشتری خواهد داشت.

نفوذ توده هوای سرد

وظیفه افزود: روز دوشنبه سامانه بارشی درنیمه شمالی کشور فعال خواهد بود و بارش ها دراستان های تهران، قم، مرکزی، لرستان، نیمه شرقی کرمانشاه، نیمه غربی سمنان، خراسان رضوی، نیمه شمالی اصفهان و مناطقی از خراسان شمالی، گلستان و مازندران شدت بیشتری خواهد داشت. از امروز تا روز دوشنبه به سبب نفوذ توده هوای سرد، ضمن کاهش دما در نیمه شمالی، بارش ها در مناطق کوهستانی و نقاط سردسیر شمال غرب و ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی به صورت برف است.

د؛ همچنین روز دوشنبه ابری و بارش باران و وزش باد در اواخر وقت نیمه ابری با حداقل و حداکثر دمای ۳ و ۹ درجه سانتی گراد خواهد بود.

روز طبیعت

پایگاه خبری بامنا، پیشاپیش این روز مهم را به هموطنان گرامی تبریک گفته و بعنوان یک حامی از محیط زیست، از عزیزان تقاضا دارد تا در این روز صدمات جدی به طبیعت جای جای کشور وارد نکند و در حفظ آن کوشا باشند.

 

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : دوشنبه 14 فروردين 1396 زمان : 10:22 نویسنده : bamana نظرات ()

مراسم تشییع باشکوه شهدای آتش نشانان دقایقی دیگر از مصلای تهران آغاز خواهد شد/ شهدا در قطعات شهدای ب

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مراسم تشییع باشکوه شهدای آتش نشانان دقایقی دیگر آغاز خواهد شد این در حالی است که دربهای مصلی امام‌خمینی از ساعت ۶صبح باز شده است و پیکر ۱۶ قهرمان‌ملی هم‌اکنون درسالن شبستان قراردارد.

مجتبی عبداللهی در رابطه با برگزاری مراسم تشییع شهدای آتش نشان، گفت: پیکر شهدای آتش نشان ساعت ۸:۳۰ امروز ۱۱ بهمن تشییع می شود.وی افزود: پیکرهای شهدا از مصلی تهران به سمت بهشت زهرا(س) تشییع می شود.

رئیس ستاد تشییع شهدای آتش‌نشان در حادثه پلاسکو ضمن عرض تسلیت خدمت مقام معظم رهبری و امت مسلمان و خانواده شهدای آتش نشان و شهرداری تهران، افزود: این شهدا در قطعات شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده می شوند.

ادامه مطلب

بازدید : 3 تاریخ : چهارشنبه 25 اسفند 1395 زمان : 10:18 نویسنده : bamana نظرات ()

اجرای برنامه سلامت نوروزی

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

خسرو صادق نیت درباره نظارت وزارت بهداشت بر برنامه های نوروزی حوزه سلامت اظهارداشت: برنامه سلامت نوروزی هر ساله در آستانه سال جدید انجام می شود. برای سال ۹۶ هم برنامه سلامت نوروزی از هفته گذشته آغاز شده و تا نیمه فروردین ماه ادامه دارد.

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت افزود: در ایام نوروز با توجه به افزایش مسافرت ها، مراکزی که اقدام به تهیه غذا می کنند نیز افزایش می یابد بنابراین نظارت بر این مراکز ضروری است و در برنامه سلامت نوروزی نظارت ها افزایش می یابد.

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 23 اسفند 1395 زمان : 15:1 نویسنده : bamana نظرات ()

ساختمان بلندمرتبه پایتخت در معرض خطر مستقیم گسل‌ها

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

 پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و مسکن در همایش “طرح‌های توسعه شهری از ایده تا عمل” ضمن تشریح تاریخچه طرح جامع تهران، گفت: اولین طرح جامع مربوط به اواخر دهه ۴۰ است که خروجی آن طراحی شبکه معابر فعلی، طراحی ۲۲ منطقه و مشخص کردن حریم تهران تا سال ۴۷ است که چیز زیادی از آن طرح باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه بعد از آن در دهه ۷۰ طرح ساماندهی تهران با هدف طراحی طرح جامع جدید در دستور کار قرار گرفت، اما به دلیل اختلاف نظر و عمل به رغم تصویب طرح، اجرایی نشد، گفت: نهایتا در سال ۸۵ طرح جامع فعلی با کمک نهادهای تاثیرگذار تصویب و مدیریت وقت تهران نیز آن را اجرایی کرد که این طرح ماهیت و جنس متفاوتی داشت و با نگاه راهبردی تنظیم شده بود و تعداد زیادی برنامه‌های موضوعی و موضعی داشت که در راستای ارتقای سطح تهران طراحی شده بود.  اگرچه این چشم‌انداز آرمانی به نظر می‌رسید، اما قابل دسترسی بود.

ادامه مطلب

بازدید : 1 تاریخ : شنبه 21 اسفند 1395 زمان : 11:37 نویسنده : bamana نظرات ()

هشدار درباره عدم ایمنی پاساژ آزاد

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رئیس کمیته ایمنی شورای تهران درخصوص وضعیت ایمنی پاساژی در سه راه جمهوری هشدار داد و آن را بدتر از «پلاسکو» دانست.

معصومه آباد در تشریح جزئیات ایمنی نداشتن پاساژ آزاد واقع  در سه راه جمهوری گفت: متاسفانه شاهد هستیم که مالک، از سالهای پیش طبقات منفی یک و دو  را تبدیل به فضای تجاری کرده و این تغییر کاربری تنها برای طبقات منفی نبود بلکه مالکان حتی از سرویس بهداشتی و راهروها نیز به عنوان فضای تجاری بهره می‌برند.

وی با بیان اینکه تعداد کسبه و مراجعین این پاساژ قابل توجه است و هرگونه بی توجهی به مسائل ایمنی می‌تواند بحران ساز شود گفت: مکررا سازمان آتش نشانی و شهرداری اخطارهایی برای رفع خطر و ایمن سازی به مالک داده‌اند که متاسفانه اقدام خاصی صورت نگرفته است و این در حالی است که شرایط این مرکز خرید و  ساختمانش بدتر از پلاسکو است و بعید نیست که بدلیل قدمت و تغییرات سازه ای که در ساختمان اتفاق  افتاده، شاهد بروز حادثه‌ای باشیم.

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : چهارشنبه 18 اسفند 1395 زمان : 10:44 نویسنده : bamana نظرات ()

همکاری جدید دو مرکز علمی – تحقیقاتی ایران و فرانسه

گام‌های جديد مرکز تحقیقات راه، مسکن در زمينه استانداردهای ایمنی در برابر آتش/ امضای تفاهمنامه همکاری با هلدینگ ایفکتیس فرانسه/ تلاش برای دست‌یابی به ایزو ۱۷۰۲۵

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۵:۲۸ شناسهٔ خبر: ۳۵۱۸۸ – سرویس مسکن و شهرسازی
همکاری جدید دو مرکز علمی – تحقیقاتی ایران و فرانسه؛
گام‌های جدید مرکز تحقیقات راه، مسکن در زمینه استانداردهای ایمنی در برابر آتش/ امضای تفاهمنامه همکاری با هلدینگ ایفکتیس فرانسه/ تلاش برای دست‌یابی به ایزو ۱۷۰۲۵
تفاهم نامهتفاهمنامه همکاری برای ایجاد شرایط همکاری‌ در حوزه‌های آموزشی و ارزیابی محصولات ساختمانی به منظور تطبیق آنها با استانداردهای ایمنی در مقابل آتش میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و هلدینگ ایفکتیس فرانسه منعقد شد.

ادامه مطلب

بازدید : 14 تاریخ : چهارشنبه 11 اسفند 1395 زمان : 9:44 نویسنده : bamana نظرات ()

کنفرانس بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، کنفرانس ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان در روز های پنجم و ششم دی ماه سال جاری در مجتمع نفت محمودآباد برگزار میشود.

این کنفرانس ملی توسط اداره کل راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با همکاری شورای فنی استانداری، معدن و تجارت، اداره کل حفاظت محیط زیست، دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی استان، اداره کل صنعت، دانشکده علوم پزشکی و درمانی بابل و شرکت شهرک های صنعتی این استان برگزار میشود مجله حریق.

این کنفرانس علمی با حضور دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی، وزیر تعاون، وزیر بهداشت، مقامات استانی، نخبگان و کارشناسان، معاونت راه و شهرسازی، رئیس سازمان محیط زیست کشور، کار و رفاه اجتماعی برگزار خواهد شد.

برنامه های این رویداد شامل بهداشت، ایمنی، محیط زیست، مهندسی حریق، مدیریت و تحلیل ریسک، ارتقاء آگاهی های عمومی، ارزیابی اقتصادی و اجتماعی، قوانین و مدیریت و پدافند غیرعامل می باشد.

علاقمندان جهت ثبت نام و حضور در این کنفرانس و ارسال مقالات می توانند به وب سایت کنفرانس به آدرس www.hse-inbr.ir مراجعه کنند.


کنفرانس بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان

بازدید : 8 تاریخ : یکشنبه 21 آذر 1395 زمان : 11:36 نویسنده : bamana نظرات ()

تشکیل فن بازار پسماندهای خطرناک و شیمیایی در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پیشنهاد تشکیل فن بازاری برای پسماندهای خطرناک و شیمیایی در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه مراسم امضاء سند چهارچوبی توافقنامه و تمدید استقرار مرکز منطقه‌ای بازل در تهران که امروز (شنبه) بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دبیرخانه کنوانسیون بازل تشکیل شد، اظهار داشت: پیشنهاد داده‌ایم در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست، فن بازاری برای پسماندهای خطرناک و شیمیایی تشکیل شود.

وی ادامه داد: امروز موافقت‌نامه استمرار فعالیت مرکز منطقه‌ای بازل را در تهران با حضور پایت دبیر اجرایی کنوانسیون‌های بازل، استکهلم و نوتردام امضا کردیم، در این موافقت‌نامه درباره نحوه ادامه فعالیت مرکز منطقه‌ای بازل مستقر در تهران در زمینه‌های همکاری برای ارتقاء فنی ، اجرایی ، پژوهشی و استفاده از ظرفیت‌های مراکز دانشگاهی،علمی و پژوهشی کشور مذاکراتی داشته‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: به دلیل آسیب‌های موجود در منطقه درباره ضرورت توسعه نیز صحبت‌هایی کرده‌ایم.

معاون رئیس جمهور گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم تا با کشورهایی که با آن‌ها تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم در خصوص عضویت آن‌ها در مرکز منطقه‌ای بازل اقداماتی را انجام دهیم تا به لحاظ ارتقاء سطح و امنیت فنی و توانمندی ارتباط، جزء مراکز برتر و موفق بازل در سطح بین‌المللی و جهان باشیم.

بازدید : 7 تاریخ : دوشنبه 15 آذر 1395 زمان : 13:14 نویسنده : bamana نظرات ()

وظیفه «hse» محافظت از نیروی انسانی است

 

پیدایش و ایجاد ایمنی به اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم یعنی دوران انقلاب صنعتی باز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

انقلاب صنعتی گرچه برای انسان رفاه و آسایش زیادی در زندگی به همراه آورده و باعث توسعه و پیشرفت در بسیاری از مظاهر و شئون زندگی شد اما نکات منفی نیز به همراه خود داشت که از آن جمله می‌توان به حوادث صنعتی، آلودگی‌های صوتی، آلودگی محیط زیست، آلودگی هوا و آبها و ازبین رفتن طبیعت و منابع اشاره کرد.اما این در حالی بود که فعالیت‌های گسترده‌ای از سوی برخی افراد آینده نگر و دولت‌ها برای بهبود شرایط کار و پیشگیری از حوادث منجر به ایجاد روابط صنعتی انجام شد به گونه‌ای که با وضع مقررات و تدابیر و ضوابطی برای حفظ حقوق کارگران و حفاظت صنعتی نیز در پرتوی مطالعات دانشمندان و متخصصان فن برای مهار خطرات و کاهش گزندها و آسیب‌های محیط کاری تلاش می‌کنند.

کشورها با توجه به محدودیت منابع آثار سوء تولید انبوه بر محیط اجتماعی و زندگی ناگزیر به محیط زیست نیز توجه کردند و با توجه به مطالعاتی که انجام شد برای تسهیل نظارت بر فعالیت‌های سازمان‌ها و حفاظت از محیط زیست و پیشگیری از بروز حوادث و بیماری‌های شغلی واحد (اچ‌اس‌ای)در معادن و صنایع معدنی و دیگر صنایع موجود در جهان شکل گرفت که البته در بعضی سازمان‌ها بخش انرژی و در بعضی دیگر واحد تضمین کیفیت نیز به آن اضافه شده است.

اهمیت حفاظت از محیط زیست منابع شامل سرمایه‌های انسانی و دیگر منابع سازمان در حدی است که دو استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ و OHSAS ۱۸۰۰۰به این موضوعات اختصاص یافته است و خطوط مبنا و راهنمایی به عملکرد بهتر واحدهای (اچ‌اس‌ای) در اختیار آنها قرار می‌دهد. مدیریت (اچ‌اس‌ای) شامل بخش‌های محیط زیست، ایمنی و بهداشت است و به این ترتیب می‌توان گفت که با جایگزین کردن سلامت به جای بهداشت گستره وسیع تری را پوشش خواهد داد.

در بخش زیست محیطی معادن و صنایع معدنی با پیاده‌سازی استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ چارچوبی برای اندازه‌گیری خط مبنا، تعیین اهداف، برنامه‌های عملیاتی نظارت بر نتایج موضوع داشته که البته سازمان‌ها بایستی مراقبت کنند تا محیط زیست یک فرهنگ در سازمان باشد نه وظیفه.

در بخش ایمنی مهم‌ترین رسالت واحد (اچ‌اس‌ای) حفاظت از سرمایه‌های انسانی است که با کاهش تعداد و شدت حوادث این موضوع تامین می‌شود. البته در این راستا حفاظت و نگهداری از تجهیزات، ماشین‌آلات و سایر منابع نیز اتفاق می‌افتد.

هزینه پیدا و پنهان تحمیل شده به معادن و صنایع معدنی یا هر سازمان دیگری در صورت وقوع حوادث آنقدر بالا است که سازمان‌ها با پیاده‌سازی استاندارد OHSAS ۱۸۰۰۰ و ملزم کردن خود به رعایت این استاندارد، در پی کاهش حوادث شغلی هستند.

آموزش‌های اولیه استخدام و ضمن خدمت، برگزاری مانورهای متعدد نظارت‌های مستمر و دقیق، پایش‌ها و اندازه‌گیری چاپ نشریات و اقدامات فرهنگی دیگر و… از جمله فعالیت‌های سازمان‌ها در زمینه اعتلای فرهنگ (اچ‌اس‌ای) و جلوگیری از بروز حوادث هستند.همچنین ثبت و تحلیل حوادث، ریشه‌یابی آنها، تعیین چرایی وقوع حوادث و اقدام برای حذف این علل نیز از اقدامات بخش ایمنی در صنایع معدنی است.در حوزه سلامت نیز واحدهای (اچ‌اس‌ای)، درمعادن و صنایع معدنی، با بازدیدهای دوره‌ای برنامه‌ریزی شده و همچنین بازدیدهای برنامه‌ریزی نشده، پایش‌ها و اندازه‌گیری‌ها، نظارت‌ها و انجام معاینات بدو استخدام و دوره‌ای سعی در به حداقل رساندن بیماری‌های شغلی داشته و تلاش خود را در زمینه رسیدن به جامعه‌ای سالم، نیروی کار سالم و تولید پایدار که لازمه توسعه پایدار است انجام می‌دهند.

از دیگر فعالیت‌های واحدهای (اچ‌اس‌ای) می‌توان به شناسایی دقیق و کامل خطرات محیط کار و همچنین اندازه‌گیری و تحلیل عوامل زیان آور شغلی و همچنین جنبه‌های زیست محیطی اشاره کرد که نتیجه این شناسایی و ارزیابی‌ها مشخص شدن جنبه‌های آشکار زیست محیطی سازمان و عوامل زیان‌آور شغلی با ریسک بالا است که سازمان را در تدوین سناریوهای مختلف در زمینه مواجهه با این عوامل یاری کرده و درصدد اصلاح و ایجاد محیطی امن برای کارکنان با حذف منبع خطر، جایگزینی منبع خطر با نمونه یا فرآیند ایمن و یاکنترل این عوامل و جنبه‌ها برآمده و با اقدامات مهندسی و مدیریتی این مخاطرات و آثار سوء آنها را به حداقل می‌رسانند.

* هوشنگ سیوندی‌پور
مدیر (اچ‌اس‌ای) منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی

بازدید : 7 تاریخ : شنبه 13 آذر 1395 زمان : 11:15 نویسنده : bamana نظرات ()

تکنیک های رفع آلودگی مواد خطرناک

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، مواد خطرناک ممکن است مخاطرات شیمیایی جدی ای از خود در صنایع به جای بگذارند. رفع این آلودگی ها مهم ترین عملیات پس از ایجاد آلودگی می باشد.

 

آلودگی:

فرآیند نشت و ورود مواد خطرناک به محیط های انسانی، زیستی، صنایع غیر مرتبط و نظایر اینها که باعث ایجاد اختلال یا خسارات محیطی و جانی گردد. مجله حریق

 

آلودگی ثانویه:

زمانی اتفاق می افتد که فرد یا شی آلوده در تماس مستقیم با فرد یا شی دیگر قرار گیرد، یا عامل آلوده کننده ای از منطقه حادثه،خارج شده و باعث ایجاد شیوع خطر و گسترش آلودگی ،از طریق تماس با افراد،حیوانات ،وسایل و محیط گردد.

 

آلودگی زدایی:

یک فرآیند فیزیکی یا شیمیایی برای رفع هر گونه آلودگی از افراد ،اشیا یا محیط. مهندسی حریق

 

آلودگی زدایی اضطراری:

زمانی که  احتمال به  خطر افتادن جان افراد وجود داشته باشد و مواد خطرناک در حال گسترش در یک منطقه اضطراری هستند،این عملیات صورت می پذیرد.
در این وضعیت افراد در خطر ،بدون رعایت عبور اجباری از راهرو آلودگی زدایی رسمی با قرنطینه کردن و شستشوی با آبهای موجود در منطقه آلودگی زدایی می شوند.
و پس از آلودگی زدایی و بر قراری راهرو از منطقه خطر خارج می شوند.

 

آلودگی زدایی جزء به جزء:

یک فرآیند پیشرفته آلودگی زدایی است که توسط نیروهای بیمارستان و اتاق اورژانس برای پاک سازی از آلودگی و ارزیابی میزان برخورد با ماده شیمیایی ،مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آلودگی زدایی جمعی و سریع:

فرآیند شستشوی افراد در حوادثی است که مواد ناشناخته ای در فضا پخش شده است.
و تعداد زیادی از مردم دچار آن شده اند.
این عمل در مکان حادثه و توسط حداقل دو دستگاه خودروی اتش نشانی برای شستشوی مبتلایان توسط نردبان هوایی انجام می شود.

 

آلودگی زدایی رسمی:

یک فرآیند چند مرحله ای برای ضد عفونی و شستشوی فرد یا وسیله از آلودگی ،جمع آوری پساب ها، و به کار بردن درست همه وسایل که بعد از آلودگی زدایی کامل انجام می شود.

 

آلودگی زدایی گسترده:

فرآیند در آوردن لباسهای افراد ،بعد از شستشوی اولیه ،آلودگی زدایی سطح بدن و هدایت پساب ها به محل خاص که از راهرو آلودگی زدایی خارج می شوند.

 

امولسیون سازی:

فرآیند تغییر خواص شیمیایی یک ماده شیمیایی برای کاهش تاثیرات زیانبار آن.

 

پخش بخار:

فرآیند پایین آوردن غلظت گاز با پراکندگی و تخلیه آن به خارج از محیط است،بخارات و گازها را می توان با جریانهای سر لوله ای ( مه افشان) ،سیستم های تهویه پراکنده کرد.

 

جامد سازی:

فرآیند شیمیایی تبدیل یک ماده خطرناک به ماده جامد می باشد.این عمل باعث می شود که بتوان به راحتی با آن کار کرد.البته این فرآیند باعث نمی شود که خواص شیمیایی مختص به آن ماده ،یعنی خطرناک بودن آن کاملا تغییر کند.

 

جذب:

فرآیند جمع آوری مواد خطرناک از طریق جذب آنها و انتقال آنها به محفظه یا منطقه دیگر.

 

جذب سطحی:

فرآیند اضافه کردن یک عامل کنترل کننده ،مانند پاشیدن شن و ماسه روی سطح یا ماده آلوده است.که با چسبیدن این مواد به ماده آلوده امکان جمع آوری آن محیا می شود.

 

دفع:

یک فرآیند دو مرحله ای برای آلودگی زدایی وسایل آلوده که نمی توان آنها را بطور کامل آلودگی زدایی کرد.
این وسایل ابتدا بسته بندی شده و سپس در ظروف مخصوص جهت انتقال به محل زباله های خطرناک حمل می شوند.

 

راهرو آلودگی زدایی:

یک منطقه آلودگی زدایی میان منطقه اصلی حادثه ( Hot Zone)و منطقه میانه ( Warm Zone) می باشد که کلیه افراد و ابزار که قصد خروج از منطقه آلوده را دارند ،باید از آن عبور و آلودگی زدایی شوند.

 

زدایش:

حالتی از آلودگی زدایی که باید مواد ، ابزار ،تجهیزات یا خاک آلوده ای را از صحنه خارج کرده و آن را امحا کرد.این عملیات زمانی صورت می گیرد ،که مواد سمی بسیار خطرناک را نمی توان با ابزار و روش های معمول به مواد کم خطر تبدیل کرد،و یا وقت و نیروی کافی وجود ندارد.

 

ضد عفونی:

فرایندی برای نابود کردن میکروارگانیسم های حامل بیماری است.

 

گروه آلودگی زدایی:

گروهی متخصص که مسئول کاهش و جلوگیری از گسترش آلودگی محیط، افراد و وسایل استفاده شده در طول حوادث مواد خطرناک است.

 

مکش:

فرآیند پاک کردن گرد و غبار ،ذرات و بعضی مایعات با استفاده از یک دستگاه مکنده می باشد.

بازدید : 10 تاریخ : شنبه 13 آذر 1395 زمان : 11:12 نویسنده : bamana نظرات ()

محیط زیست در آتش بی‌ توجهی!

محیط زیست ترکیبی از علم و دانشی است که مجموعه از ای عوامل زیست محیطی بصورت فیزیکی و شیمیایی است که در زندگی شخص تاثیر میگذارد.

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، این تعاریف از محیط زیست به انسان ها و فعالیت های آنها مربوط میشود و محیط زیست را می توان مجموعه ای از عوامل طبیعی زمین مثل آب و هوا، اتمسفر، گیان و … خلاصه کرد.

کاهش منابع آبی، خشک شدن تالاب‌ها و… نتیجه استفاده نامناسب است

محیط زیست نیازمند کمک تمام اقشار جامعه است و دستگاه های دولتی باید آن را حمایت کند تا به نسل های بعدی برسد.

کاهنش منابع آبی، خشکیده شدن تالاب ها و رودخانه ها، آتش سوزی های مراتع و جنگل ها و …، همگی نتیجه استفاده نادرست و بی رویه انسان از این منابع طبیعی می باشد.

فقر جنگلی در کشور ما

مدیرکل آموزش سازمان حفاظت محیط زیست در مورد فقری که در جنگل های کشور وجود دارد گفت: مردم حق دارند از وضعیت محیط زیست اطلاع داشته باشند.

نسل آینده، مسئولیت‌ پذیر و پاسخگوی حفظ محیط زیست خواهند بود، همه اقشار جامعه به خصوص دانشجویان باید درباره محیط زیست بدانند و از وضعیت مطلوب آن آگاهی داشته باشند.

در جامعه حفظ محیط زیست، مسئولیت شرعی و قانونی و جز وظایف عمومی محسوب می‎شود و در این راستا این گردهمایی‎ها فرصت خوبی هستند که بتوانیم وضعیت محیط زیست را تشریح کنیم.

همه گرفتاری‌ های محیط زیست به خاطر بحث آموزش است!

همه گرفتاری‌های محیط زیست به خاطر بحث آموزش است و در این راستا بسترهای ما خراب هستند.

روز طبیعت روز فاجعه آن است، چراکه انسان‌ ها با تخریب محیط زیست باعث آسیب زدن به آن می‌ شود. باید این فرهنگ و نگرش را عوض کنیم.

بازدید : 7 تاریخ : چهارشنبه 03 آذر 1395 زمان : 11:48 نویسنده : bamana نظرات ()

بارش برف تهران رابه ترافیک سنگینی کشاند

جانشین رئیس پلیس راهور تهران گفت: ترافیک تهران به علت بارش برف و بیشتر شدن استفاده از خودرو شخصی صبح امروز افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

ترافیک تهران به علت بارش برف و بیشتر شدن استفاده از خودرو شخصی صبح امروز افزایش یافت.

سرهنگ حسن عابدی اظهار داشت: همزمان با بارش برف از شب گذشته در تهران برخی معابر بزرگراهی تهران به ویژه بزرگراههای شمال شهر دارای بار ترافیک سنگین هستند.ماموران پلیس راهور از صبح امروز به منظور تسهیل ترافیک در معابر بزرگراهی حاضر هستند.

وی ادامه داد: بار ترافیکی در هیچ معبری قفل نیست و با توجه به توقف بارش ها تا ساعتی دیگر وضعیت ترافیک عادی می شود.

به گفته جانشین رئیس پلیس راهور تهران،با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه بارش ها از عصر امروز، پیش بینی می کنیم ترافیک عصرگاهی پایتخت سنگین باشد.

عابدی یکی از علل افزایش تراقیک صبح امروز را افزایش استفاده شهروندان از خودرو شخصی اعلام کرد.

 بزرگراها و اتوبان های تهران قفل شد
صبح امروز مردم تهران که با بارش نخستین برف پائیزی، به دلیل رهایی از آلودگی هوا خوشحال شده و در عین حال غافلگیر شده بودند، با پدیده جالبی مواجه شدند که بر غافلگیری آنان افزود.

در حالی که بارش برف پائیزی از ساعات اولیه صبح در برخی نقاط تهران آغاز شده است، بارش برف در بخش‌هایی از منطقه یک و دو تهران همراه با کولاک بود و باعث کندی حرکت خودروها شد.

بارش برف شدید در بخش‌های شمالی اتوبان چمران و شرق اتوبان نیایش باعث شد تا عبور و مرور در این محورها با کندی مواجه شود. بارش شدید برف مشکلاتی را در عبور و مرور این بخش از مناطق یک و دو تهران ایجاد کرد.

نکته جالب توجه دیگر در این بارش‌ها این است که در حالی که در برخی از نقاط تهران، برف تا حدود ۱۰ سانتی‌متر باریده است اما بخش عمده‌ای از شهر تهران خشک و در عین حال سرد است.

پیش از این سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه نفوذ هوای سرد تا پایان هفته در نیمه شمالی و مرکز کشور باقی می‌ماند، اعلام کرده بود: دمای استان تهران در سه روز آینده به زیر صفر می‌رسد و شاهد بارش متناوب برف، باران و یخبندان خواهیم بود.

بر اساس این گزارش، نفوذ جریانات سرد به کشور موجب شده تا نیمه شمالی، شمال شرق و مرکز کشور در ساعتهای آتی دچار افت ۱۰ درجه‌ای دما و بارشهای باران و برف شود.

با استقرار توده هوای سرد بر روی کشور روند کاهش دما در اغلب مناطق کشور تا روزهای پایانی هفته ادامه دارد و حتی در برخی نقاط شاهد یخ زدگی و بارش برف شدید به همراه کولاک خواهیم بود.

با این وصف بارشهای متناوب باران و برف در استان تهران و نواحی شمالی آن در ۷۲ ساعت آینده رخ می‌دهد و موجب کاهش دما در پایتخت خواهد شد به‌گونه‌ای که مردم تهران در سه روز آینده و در زمان صبحگاهی دمای سه درجه زیر صفر را تجربه می‌کنند.

بازدید : 10 تاریخ : دوشنبه 01 آذر 1395 زمان : 12:43 نویسنده : bamana نظرات ()

کاهش دمای هوا تا منفی ۱۰درجه و احتمال افت فشار گاز

سازمان مدیریت بحران کشور با هشدار نسبت به کاهش دمای هوا در برخی نقاط کشور تا منفی ۱۰ درجه گفت: بر اثر سرما و مصرف زیاد احتمال افت فشار گاز وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سازمان مدیریت بحران در اطلاعیه ای اعلام کرد: براساس نقشه های پیش یابی سامانه جوی که هم اکنون در روی دریای خزر فعال است، طی دو روز آینده موجب تقویت نفوذ توده هوای سرد از عرض های شمالی به کشور می‌شود.

طی ۴۸ ساعت گذشته ورود این سامانه موجب افت قابل توجه دما در شمال غرب، شمال کشور و افت نسبی دما در استانهای غربی، مرکزی و تهران شده است.

با توجه به الگوهای پیش یابی کاهش دما همچنان تا روز سه شنبه تداوم خواهد یافت و تا پایان هفته هوای سرد در غالب نقاط کشور به استثناء جنوب و جنوب غرب ماندگار خواهد بود.

انتظار می رود بیشینه افت دما در شمال شرق کشور، در خراسان شمالی، رضوی و جنوبی رخ دهد و کمینه دما در این مناطق به کمتر از منفی ۱۰ درجه سلسیوس کاهش یابد.

طی دو روز آینده استان های ساحلی خزر و ارتفاعات البرز با بارش باران و برف خواهد بود که با توجه به کاهش شدید دمای هوا و بارش برف، لغزندگی جاده و اختلال در تردد جاده ای از پیامدهای آن می باشد.

از امروز تا دوشنبه بخش های شمالی استانهای تهران، البرز و سمنان گاهی با بارش باران پیش بینی می شود که به تدریج با کاهش دما بارش خفیف برف را اواخر یکشنبه تا دوشنبه در پی‌خواهد داشت.

طی روزهای یکشنبه تا سه شنبه دریای خزر مواج خواهد بود و ارتفاع موج در غرب سواحل گیلان به ۱ تا ۲ متر افزایش خواهد یافت.

از اینرو توصیه می شود طی این مدت موارد زیر در نظر گرفته شود و برای اجتناب یا کاهش خسارت اقدام لازم انجام گیرد:

۱- بارش برف در ارتفاعات البرزو جاده های کوهستانی آن، لغزندگی و مه غلیظ کاهش دید افقی را در پی خواهد داشت. بنابراین ضمن توصیه به برنامه ریزی برای عبور از این مسیرها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ و پوشاک گرم ضروری است.

۲- کاهش شدید دما در کشور موجب افزایش مصرف سوخت و بویژه گاز شده و می تواند منجر به افت فشار در شبکه گاز رسانی شود.

۳- با توجه به فصل صید در شمال کشور، احتیاط لازم در تردد شناورها در سواحل شمالی و اجتناب قایق های کوچک یا تفریحی از تردد در فواصل دور از ساحل توصیه می‌شود.

بازدید : 8 تاریخ : دوشنبه 01 آذر 1395 زمان : 12:42 نویسنده : bamana نظرات ()

قاتل خاموش، شب های سرد در کمین است

مدیر آموزش و پیشگیری آتش نشانی با بیان اینکه شهروندان مراقب باشند قاتل خاموش در کمین است،گفت:سفارش های ایمنی گاز منو اکسید کربن را جدی بگیرید.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

حبیب موحدی منواکسید کربن را گازی بی رنگ، بی بو و بی مزه خواند که از فرایند سوختن ناقص، کربن تولید می کند.

موحدی ادامه داد:تمامی وسایل گرمایی نفتی و گازی می توانند تولید کننده منواکسید کربن باشند. آستانه مجاز این گاز p.p.m 50 بوده و به محض پخش در فضای داخل ساختمان از طریق سیستم تنفسی وارد بدن می شود،هموگلوبین خون که وظیفه اش اکسیژن رسانی به سلولهای بدن است علاقه اش به منواکسید کربن ۲۴۰ برابر بیشتر از اکسیژن است و بلافاصله منواکسیدکربن سلولها را با کمبود اکسیژن مواجه نموده و در نهایت موجب مرگ انسان می شود.

موحدی تاکید کرد:شهروندان مراقب باشند، واکنش انسان بعد از تنفس منواکسید کربن به صورت سرگیجه و سنگین شدن و در نهایت مرگ است که قدرت حرکت از انسان گرفته شده و انسان بدون اطلاع از بدی حال خود می میرد.

مدیر آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی رشت با بیان سفارش های ایمنی گاز منو اکسیدکربن برای رعایت شهروندان گفت: از به کاربردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش ویا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید.

وی با بیان اینکه انتهای کلیه دود کش ها باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته ودارای کلاهک مخصوص به شکلHباشد ،ادامه داد:دود کش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچ منفذ نشتی در سرتاسر آن باشد.

موحدی خاطرنشان کرد:شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت (رو به بالا)وارتفاع عمودی لوله ها در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.

وی با بیان اینکه به کار بردن پلوپز گازی و وسایل گرمایشی جهت گرم کردن محیط بسیار خطرناک است،اضافه کرد:اگر لوله دودکش بخاری شما سرد باشد دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص به طور موقت با باز کردن قسمتی از در یا پنجره تهویه مناسب در محیط ایجاد نمائید.

مدیر آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی رشت با بیان اینکه طول شیلنگ گاز حداکثر یک و نیم متر باشد،خاطرنشان کرد:اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده و تولید گاز منو اکسید کربن نمائید

بازدید : 8 تاریخ : شنبه 29 آبان 1395 زمان : 13:7 نویسنده : bamana نظرات ()

ممنوعیت ورود خودروهای بدون طرح ترافیک به محدوده زوج و فرد

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: وضعیت ناسالم کیفیت هوا تا عصر فردا ادامه خواهد یافت و امروز و فردا ورود خودروهای بدون طرح ترافیک به محدوده زوج و فرد ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان تهران با اشاره به وضعیت آلودگی هوا طی ۲۴ ساعت گذشته اظهار کرد: براساس آمار دستگاه‌های سنجش آلاینده‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز متوسط آلاینده‌های ثبت شده در ایستگاه‌ها روی عدد ۱۵۴ قرار دارد که نسبت به روز گذشته ۲۱ واحد افزایش داشته و وضعیت هوا برای همه گروه‌ها در وضعیت ناسالم قرار دارد

وی افزود: آلوده‌ترین ایستگاه طی این مدت ایستگاه شهرداری منطقه ۴ بوده با شاخص ۲۲۷ و منطقه شهر ری در منطقه ۲۰ با شاخص ۱۹۵ را نشان داده است که این بیانگر شرایط ناسالم برای کل افراد جامعه است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران یادآور شد: تا عصر فردا کیفیت هوا در وضعیت ناسالم خواهد بود و به تدریج غلظت آلاینده‌ها کاهش می‌یابد اما این به معنای رسیدن به شرایط سالم نیست.

رستگاری به جلسه شب گذشته کمیته اضطرار نیز اشاره کرد و گفت: در جلسه شب گذشته مصوب شد که محدوده طرح ترافیک به محدوده زوج و فرد افزایش پیدا کند به این معنی که صرفا خودروهایی که دارای مجوز طرح ترافیک هستند؛ می‌توانند وارد محدوده زوج و فرد شوند و خارج از محدوده زوج و فرد هیچ‌گونه محدودیت ترافیکی از نظر آلودگی هوا نداریم.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران گفت: امروز و فردا ورود خودروهای بدون طرح ترافیک به محدوده زوج و فرد ممنوع است.

وی یادآور شد: امروز و فردا فروش طرح ترافیک روزانه نداریم. همچنین این مصوبات در راستای این است که ما افزایش آلودگی هوا را نداشته باشیم و یا حداقل کمتر داشته باشیم و این تصمیمات به معنای کاهش آلودگی هوا نیست ولی اگر این تصمیمات را در نظر نگیرم قطعا شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها خواهیم بود اگر طرح زوج فرد از در منزل اجرا می‌شد اثرات آن بسیار بیشتر از طرح فعلی بود.

رستگاری به شهروندان توصیه کرد: شهروندان در این شرایط از تردد غیرضروری در سطح شهر و مناطق پرترافیک خودداری کنند همچنین گروه‌های حساس شامل افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی،زنان باردار،کودکان و سالمندان از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری کرده و سایر افراد نیز فعالیت‌های طولانی مدت را در فضای باز کاهش داده و از انجام فعالیت‌های ورزشی خودداری کنند.

منبع: بامنا

 

بازدید : 9 تاریخ : یکشنبه 23 آبان 1395 زمان : 16:26 نویسنده : bamana نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آمار سایت
 • کل مطالب : 434
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 8
 • باردید دیروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 45
 • بازدید ماه : 317
 • بازدید سال : 317
 • بازدید کلی : 6,471
 • مطالب