close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
بهداشت
loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

B A M A N A

اخبار بهداشت

مشخصات فنی و تجهیزات اطفایی

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مشخصات فنی و تجهیزات اطفایی منصوب بر روی شاسی‏های MERSEDES BENZ

ATEGO 1325 F

 پـمپ :

          مدل NH  ۳۰تولید کارخانجات روزنباور اتریش و از نوع گریز از مرکز و دارای چهار پروانه ( یک مرحله فشار نرمال و ۳ مرحله فشار قوی ) است .

       جنس پمپ از آلیاژ سبک مقاوم در برابر خورندگی است که ماده‏ای به نام گـرافیت، شفت ( از جنس استنلس استیل ) بین قسمت نـرمال و فشـار قـوی پـمپ را آب‏بندی می‏کند .

         نیروی محرکه لازم جهت راه‏اندازی پـمپ توسط P.T.O متصل به مـوتور و یک گیربکس متصل به پـمپ تأمین گشته و دارای ۴ خـروجی ۵/۲ اینچ هـمراه با شیر فلکه‏ای و کوبلینگ‏های مربوطه به هـمراه درپوش و یک ورودی مکش با کوبلینگ و درپوش مـربوطه با شیر پـروانه‏ای مناسب و دو خـروجی فشـار قوی هـمراه با شیرهای تـوپی می‏باشد.

        آبـدهی پمپ ۲۸۰۰ لیتـر در دقیقه در ۱۰ بـار فشـار (فشـار نـرمال ) یا ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر در دقیقه در فشـار ۴۰ بار ( فشـار قـوی ) است .

        پـمپ خـلاء با پیستون دوبل نیمه اتـوماتیک تـوسط اهـرم دستی کنترل و قـابلیت مکش آن ۳ متر در  ۷ ثـانیه و حـداکثر ارتفاع مکش ۹ متر می‏باشد .

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 09 مرداد 1396 زمان : 11:25 نویسنده : bamana نظرات ()

جایگاه HSE در پیشگیری و مدیریت بحران کشور

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

استاد شهریار مزید آبادی  پژوهشگر و مدرس امداد و نجات در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بامنا در چهارمین کنفرانس جامع مدیریت بحران و HSE  با اشاره به تجربه سه دوره قبل برنامه ریزان این کنفرانس گفت: برنامه ریزان کنفرانس با تجربیات سه دوره قبل این کنفرانس به دنبال باز کردن و حتی پاسخ به مسائلی بودند که لزوم توجه به آن می‌تواند به آمادگی و پیشگیری از حوادث کمک کند. نگاه تخصصی به اولین حادثه بزرگ شهری بعد از جنگ تحمیلی از منظر حریق  به همین دلیل بود که بحث‌های کارشناسی و سخنرانان به این مهم پرداختند. در خصوص اهداف کنفرانس  لازم است کمیته علمی باجمع‌بندی دستاوردهای مقالات و سخنرانی‌ها و کارگاه‌های ارائه‌شده و نظرات خبرگان به این سؤال پاسخ دهد. اما به‌یقین بحث‌های علمی بدون اغراض سیاسی در محیط‌های دانشگاهی، کشور را به‌سوی اهداف توسعه پایدار خواهد برد. حضور کارشناسان و مدیران فنی از سراسر کشور وتقارب آرا و اظهارنظرهای فنی میزان آگاهی ذهنی و عملیاتی و  آمادگی در مقابل سوانح را افزایش خواهد داد.

مزید آبادی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری بامنا در خصوص جایگاه HSE در پیشگیری و مدیریت بحران کشور گفت: تا تعریف این واحد مهم در امور اجرایی کشور در تمام سطوح مشخص نگردد و ضرورت وجود افراد آگاه و برنامه‌ریز در همه سطوح برای پیشگیری و  کاهش اثرات حوادث روشن نگردد، مدیران تصمیم گیر درک مناسبی از ایجاد و حمایت از واحد HSE را نخواهند داشت. در حال حاضر در مهم‌ترین ارکان اجرایی کشور این فقدان مشهود است و برنامه روشن و اجرایی دقیقی برای مواجهه با شرایط اضطراری وجود ندارد. البته معرفی و بازتعریف این واحد در قالب تبلیغات، کارگاه‌های آموزشی، جلسات عمومی و اختصاصی با مدیران می‌تواند باور و توجه به این واحد را افزایش دهد.

وی در پایان گفت: شاید ذکر این تعریف که وجود واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست  به‌منزله حفاظت و امنیت در مقابله با شرایط اضطراری و بحرانی، باعث کاهش هزینه‌ها و خسارات می‌گردد و بدون شک این اولین گام می باشد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 13 تاریخ : یکشنبه 01 مرداد 1396 زمان : 14:32 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت بحران و HSE را به مدارس ببریم

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مهندس علیرضا سعیدی دبیر کل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بامنا در چهارمین کنفرانس جامع مدیریت بحران و “HSE” بهداشت، ایمنی و محیط زیست گفت: ما در زمینه اسکان اضطراری پس از زلزله کارگاهی د ر این برنامه داشتیم ودر بحث مدیریت بحران فاز مقابله، اسکان اضطراری نقش اصلی آن را دارد و با موجی از افرادی روبرو هستیم که خانه‌های خود را ازدست‌داده و شما در زمان کمی باید به آنها سرپناه اضطراری داده و کمک کنید در شرایط خاص بتوانند خود و خانواده را زنده نگه‌دارند تا نیروهای امدادی و پشتیبانی برای بحث اسکان موقت و دائمی آنها وارد منطقه شوند.

دبیر کل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران در خصوص چهارمین کنفرانس مدیریت بحران و HSE گفت: این کنفرانس تا این لحظه خیلی خوب برگزارشده فقط ما مشکل اصلی که در بحث کنفرانس‌های داخل کشور داریم این است که بین خواسته‌هایی که شرکت‌کنندگان از سخنرانان و آنچه که در ذهن سخنرانان و برگزارکنندگان هست یکسری فاصله‌ها وجود دارد و راهکار رفع این فاصله اخلاق حرفه ای  است. بهترین وقت برای آموزش و درس گرفتن از بلایا چنین کنفرانس‌هایی است و نباید دنبال مقصرین سوانح و حوادث گذشته باشیم و باید به این سمت حرکت کنیم که حوادث را در مراحل اولیه مدیریت کنیم و نگذاریم به بحران و فاجعه تبدیل شوند. چیزی را باید آموزش دهیم که موجب کاهش خسارات جانی و مالی شود.

 

ادامه مطلب

بازدید : 12 تاریخ : یکشنبه 25 تير 1396 زمان : 11:20 نویسنده : bamana نظرات ()

بیماری تب کریمه کنگو چیست؟

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، این بیماری یک بیماری تب دار حاد است که بوسیله کنه به انسان منتقل می شود و مرگ ومیر بالایی دارد و همه گیری های داخل بیمارستان آن شایع است. با وجودی که این بیماری مخصوص حیوانات است ولی متاسفانه موارد تک گیر و ناگهانی این بیماری در انسانها نیز اتفاق می افتد.

علایم بیماری تب کریمه کنگو چست؟

تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تهوع، استفراغ، گلو درد، دل درد، تغییرات خلقی مثل بیقراری و افسردگی
علائم خونریزی از روز ۳ تا ۶ روزشروع میشود.
خونریزی در مخاط، خط زیر بغل، محل های تزریق
خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، مجاری ادراری، روده، رحم و…

علایم بیماری تب کریمه کنگو در دام چیست؟

در مهندسی حریق می خوانید: دام ها بندرت علایم کلینیکی نشان می دهند.

در اثر عفونت خونی تب به مدت یک هفته در دام دوام می یابد و پس از ان دام به عنوان ناقل بیماری ویروس را از خود دفع میکند.

گهگاهی در حالت حاد در مخاطات(دهان و چشم ها)، پر خونی ریزی دیده می شود.

گروههای در معرض خطر:

 • دامداران، چوبداران
 • دامپزشکان و کارکنان دامپزشکی
 • سلاخان، قصابان و کارکنان کشتارگاه
 • پزشکان، پرستاران، بهیاران و کارکنان بیمارستان(بهداشت)
 • کارکنان رستورانها و کبابی ها

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : دوشنبه 12 تير 1396 زمان : 11:9 نویسنده : bamana نظرات ()

علت آتش سوزی برج سلمان مشهد و برج joemla

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

علت وقوع آتش سوزی

تهویه پنجره واقع در طبقه ۱۲ احتیاج به مداری متفاوت با تهویه های دیگر داشت.در زمان نصب محسوس نبوده لذا تهویه بدون توجه به این ضرورت نصب می شود و حریق از اینجا آغاز می شود وخیلی سریع گسترش می یابد.

آتش که از طبقه ای در شمال طبقه ۱۲ شروع شده بود در دو جهت پیشروی کرد.از کف و از سقف اتاق تا اینکه به راه پله رسیده و راه بالا را در پیش گرفت.آتش از این طریق فقط تا طبقه ۱۵ پیش رفت . چون در راه پله مواد سوختنی کم بوده است مسیر راه با دود و حرارت پر می شود و همین امکان فرار را محدود می سازد.همزمان آتش از بیرون ساختمان نیز گسترش یافت . طبقه ۱۳ در قسمت شمال ناتمام و خالی بوده ومواد سوختنی کمی در خود داشت.حرارت وشعله از طریق پنجره ها به طبقه ۱۴ سرایت کرد در حالی که آتش با به کام کشیدن سوختنی ها رو به بالا در حال حرکت بود و در جهت افقی طبقه ۱۴ پیشروی نمود و به قسمت جنوبی نیز سرایت کرد و در این قسمت هم از پنجره بیرون آمد و در اینجا آتش از دو طرف ساختمان رو به بالا زبانه کشید .ظرف کمتراز یک ساعت از شروع حریق آتش ۱۴ طبقه فوقانی ساختمان را در بر گرفته بود.در زمان بروز حریق ۶۰۰ نفر از کارکنان در ساختمان بودند.

– برای آن گروه که گیر افتاده بودن ساختمان هیچ ایمنی برای عرضه نداشت.هیچ یک از سیستم های ایمنی در بنای ساختمان بکار نرفته بود.تنها راه پله موجود نه کافی و نه امن بود.برای تخلیه ساختمان در صورت بروز حریق هیچ پیش بینی نشده بود.عده ی زیادی با استفاده از راه پله به امید اینکه توسط هلیکوپتر نجات داده شوند خود را به بام رساندند.

چالش های مشترک بین دو آتش سوزی بزرگ ساختمان Joelma سائوپائولو برزیل و برج سلمان مشهد

ساختمان های فوق هر دو از لحاظ نوع کاربری شباهت زیادی با یکدیگر دارند.ساختمان Joelma کاربری اداری دارد و ساختمان سلمان کاربری اداری و تجاری دارد و این نوع کاربری اهمیت موضوع را در هر دو سازه بیان می کند.تراکم جمعیت در هر دو ساختمان بسیار بالا می باشد و از این نظر حساسیت و ریسک آن فزون تر می شود.

موقعیت جغرافیایی هر دو سازه در یک مکان پر تردد شهری قرار دارد و ساعت وقوع آتش سوزی در هر دو ساختمان با بارترافیک شهری همراه  بوده است که این معضل ، مسبب تأخیر در رسیدن نیروهای آتش نشانی بوده است.

 

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : دوشنبه 12 تير 1396 زمان : 11:4 نویسنده : bamana نظرات ()

مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

خطرات موجود در فضاهای بسته از جمله خطراتی است که به شدت جان افرادی که با آن سروکار دارند را تهدید کرده و به دلیل وجود خطرات متعدد در آن لازم است تا به طور کامل مورد شناسایی قرار گرفته و تمهیدات لازم در زمان کار داخل آن ها در نظر گرفته شود. بی شک یکی از پرتلفات ترین فضاهای کاری در کلان شهر هایی چون تهران، همین فضاها هستند. که اغلب موارد به علت عدم دانش کافی توسط پیمانکاران و بی توجهی به خطرات موجود وعدم رعایت استانداردهای لازم، جان کارگران به خطر افتاده و در مواردی شاهد تلفات جانی نیز هستیم. لذا لازم است ضمن ارائه استانداردهای لازم و آموزش به پیمانکاران، قبل از ایجاد کارگاه و نظارت مستمر در طول اجرای پروژه ها، به هر نحو ممکن از بروز حوادث ناگوار در چنین فضاهایی پیشگیری نمود. ضمن اینکه بایستی به این نکته توجه کرد که در حوادث مرتبط با فضاهای بسته بیشتر قربانیان افرادی هستند که جهت نجات دیگران اقدام به ورود به چنین فضاهایی کرده و با توجه به عدم دانش کافی در امر نجات خود قربانی می شوند. آخرین نمونه از این دست حوادث ناگوار مربوط به شهادت شهید حاجی پور از پرسنل آتش نشانی تهران می باشد.

مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

با پیشرفت صنایع و رسیدن بشر به آرمان های خود، شاهد رشد شهر نشینی و افزایش تنوع صنایع در سطح شهر ها و شیوه های نوین ارائه خدمات و تغییرات هرروزه در شهر ها هستیم. آنچه اهمیت دارد تغییراتی است که جهت رسیدن به اهداف اجتماعی و صنعتی بشر، نه تنها در نمای شهر ها بلکه در زوایای خارج از دید نیز به چشم می خورد. رشد شهر ها و صنایع علیرغم تمامی پیامد های مطلوبی که دارد، پیامد های نامطلوبی نیز به همراه خود به ارمغان می آورد که ممکن است از نظر جانی و زیست محیطی، تاثیرات نا مطلوبی بر روند تلاش بشر در مسیر توسعه و زندگی داشته باشد. خطر همیشه در کمین است و اگر شناخته نشود و راهکارهای مناسب در برخورد با آن ارائه نگردد، یقینا تبدیل به عاملی جهت بروز صدمات خواهد شد. یکی از خطراتی که همراه با رشد روزافزون صنعت و شهرنشینی آدمی را همراهی کرده و تنوع می یابد”Confined Spaces” یا فضاهای بسته(محصور ) می باشد.

بر طبق تعریف اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای(OSHA) فضای بسته به فضایی گفته می شود که  مولفه های زیر را دارا باشد:

 • دارای فضای کافی جهت ورود و فعالیت انسان باشد.
 • ورودی و خروجی آن محدود باشد.
 • جهت فعالیت پیوسته و مداوم آدمی (کارگران)  طراحی نشده باشد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : دوشنبه 08 خرداد 1396 زمان : 9:24 نویسنده : bamana نظرات ()

بررسی دینامیکی و استاتیکی زمان امدادرسانی در بحران های شهری

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

بررسی دینامیکی و استاتیکی زمان امدادرسانی  در بحران های شهری در مواجه با مخاطرات محیطی

(مطالعه موردی آتش نشانی تهران)

وقت طلاست همان طورکه دراین ضرب المثل مشاهده می کنیم زمان بسیار ارزشمنداست وهدف ما پیدا کردن راه حلی برای رسیدن به موقع وطبق استاندار جهانی به محل حادثه هستیم راهی که کم هزینه  باشد بازدهی زمانی سریع داشته باشد قابل اجراء باشد در مناطق شهری و برون شهری، باتوجه به مشکلات امروزه و هدف از سریع رسیدن به محل حادثه به این معناست که جان افرادی که درخطر هستند نجات دهیم و همچنین اموالی که درخطر نابودی است.

بررسی دینامیکی و استاتیکی زمان امدادرسانی در بحران های شهری

زمانی که آتش درصنعت، اجتماع، زندگی، طبیعت و.. . نتوانستیم آنرا کنترل کنیم شاهد خساراتی به اموال و جانها هستیم پس به این مطلب می رسیم با توجه به تجربه ای که انسانها بدست آورده اند ثابت شده است که اگر آتش را نتوانستیم اطفاء یا کنترل کنیم و همچنین درمحل باشد که اکسیژن(هوا) مواد قابل اشتعال مناسب باشد آتش پیشرفت کرده و تا تمامی مواد بسوزد و یا اکسیژن کم شود یا و با مواد اطفایی خاموش شود. این گونه است که هرچه در آتش سوزی سرعت اطفاء حریق بالا باشد از پیشرفت آتش جلوگیری می شود کنترل کردن آن راحت تر می باشد. دست یافتن به این مسئله، رسیدن به موقع به محل حادثه در کمترین زمان ممکن را نیاز دارد و متعاقباً هم درحادثه خسارات کمتری راشاهد هستیم وهم احتمال حادثه به ماموران امدادی هم کمتر می باشد .و با امکانات و تجهیزات، نیروی انسانی، مواد اطفائی کمتری نیاز داریم هم هزینه ی کمتری برای سازمان آتش نشانی صرف میشود وهم برای فرد و محل حادثه دید لذا نیاز است بلحاظ دینامیکی و استاتیکی و نیروی انسانی و تجهیزات تدابیری اتخاد گردد.

درزمان حوادث دیررسیدن آتش نشانی مورد اعتراض مردم بیشتر است تا طرز و نوع اطفاء وزمان آن پس رسیدن به محل حادثه در ذهن مردم جا افتاده تا زمان اطفاء حریق و یا نجات جان افراد، سریع یا به موقع رسیدن به محل حادثه نیمی از عملیات محسوب می شود بطوری که از لحاظ روحیه و بار روانی در پرسنل بسیار موثر می باشد.

 بعنوان مثال اگر حریق خودروئی را در پارکینگ ساختمان در زمان ابتدایی با یک یا  دو خاموش کننده دستی اطفاء می شود درطی چند دقیقه با اعزام یک دستگاه خودرو آتش نشانی و حتی دیگر ما شاهد حریق دراکثر پارکینگ هستیم ودراین حالت دیگر یک ایستگاه جوابگوی این مسئله نیست. نیاز به دو ایستگاه ولو بیشتر نیاز است. پس برای آتش نشانان یک ثانیه هم ارزشمند است چرا چون همین یک ثانیه یا یک لحظه بتوان ازیک سقوط ویا یک انفجار و… جلوگیری کرد با برنامه ریزی دقیق تمرینهای روزانه، هفته ای، ماهانه و… تجهیزات ناوگان خودرویی سازمان آتش نشانی، استفاده از خوردوهای پیشرفته و پرشتاب و موتور سیکلت و هلیکوپتر که هرکدام درسطح حوزه خاص خود حتی درمناطق ای مانند نمایشگاه ها تجمعات گسترده ای که مناطق کوچک است  وجمعیت انبوه است. از دوچرخه ، اسکیت و… می توان استفاده کرد، احداث ایستگاههای آتش نشانی با توجه به استانداردهای موجود بتوان در زمان بسیارکم و معمول به محل حادثه در شهرهای بزرگ حضور پیدا کرد. در شهرهای بزرگ مشکل ترافیک ازجمله مشکلات اصلی محسوب می شود و آتش نشانی هم درگیر این مسئله است با توجه به مسیرهای ویژه وخاصی که در معابر تعیین می شود باز هم این مشکل بطور کامل حل نشده اما موثر بوده است که طبق آمار سازمان آتش نشانی تهران تغییر در جدول شماره ۱ قابل مشاهده می باشد.مشکلات و مخاطراتی که باعث می شود در زمان رسیدن تیم عمل کننده در محل عملیات، زمان افزایش واززمان مناسب فاصله گرفت .

 

ادامه مطلب

بازدید : 17 تاریخ : سه شنبه 02 خرداد 1396 زمان : 16:53 نویسنده : bamana نظرات ()

تبیین ایمنی و جایگاه گردشگری شهری

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تبیین ایمنی و جایگاه گردشگری شهری در پایداری درآمدی در راستای خروج از رکود درآمد شهری با تأکید بر کلانشهره

توسعه گردشگری به عنوان یک پدیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موجب می‌ شود که فرصت کافی برای تبادل فرهنگی اجتماعی و اقتصادی بین گردشگر و جامعه میزبان به وجود آید. توسعه گردشگری شهری یکی از ارکان توسعه پایدار شهری به شمار می‌ رود که در صورت حرکت مناسب می‌ تواند ضمن آبادانی،‌ عمرانی و پویایی اقتصادی بستر مناسبی برای تعامل فرهنگی و اجتماعی شهروندان ایرانی فراهم آورد. با وجود ظرفیت‌های بسیار در حوزه گردشگری شهری هنوز این بخش از گردشگری در کشور از جایگاه مناسبی برخوردار نبوده و نتوانسته است درخور ظرفیت‌ های موجود ایفای نقش کند. گردشگری امروزه از پویاترین فعالیت‌ ها در ایجاد تحول اقتصادی- اجتماعی در گستره جهان بوده که به طور روزافزون اهمیت یافته است ازآنجا که شهرها به عنوان جذاب ترین فضاها برای گردشگران دارای مراکز مهم اقتصادی، علمی، تفریحی، پزشکی و غیره بوده و افزون بر این از جاذبه‌ های طبیعی و میراث فرهنگی نیز بهره مند هستند بنابراین برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری شهرها از تمام ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی، کالبدی و امنیت و ایمنی باید مورد توجه قرار گیرند. با توجه به نقش نظارتی و اجرایی شهرداری ها در قانون شهرداری این سازمان می تواند نقش موثری در جلوگیری از تداخل کاربری های ناسازگار شهری با مکان های گردشگری داشته و از کاهش کیفیت این مکان ها در صورت تداخل با این کاربری ها جلوگیری کرده و باعث جذب بهتر و بیشتر گردشگران و آسایش خاطر آنان از بازدید از مکان های گردشگری شوند. هدف اصلی پژوهش حاضر بررسی جایگاه گردشگری شهری در پایداری درآمدی در راستای خروج از رکود درآمد شهری با تأکید بر کلانشهرها با روش توصیفی- تحلیلی می باشد. یافته های پژوهش نشان می دهد که شهرداری ها نقش مهمی در معرفی شهرها به عنوان یک جاذبه گردشگری می تواند داشته باشد و توسعه گردشگری شهری در ایجاد امکانات فرهنگی، مراکز تفریحی، ورزشی، افزایش روابط اجتماعی، مبادلات فرهنگی، تقویت هویت فرهنگی شهر، اصلاح ساختار سنی، ایجاد فعالیت‌ های خدماتی، تنوع اقتصادی و جلوگیری از رکود اقتصادی شهر نقش مهم را ایفا می‌ کند.

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : شنبه 30 ارديبهشت 1396 زمان : 15:15 نویسنده : bamana نظرات ()

چهارمین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت محیط‌ زیست برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چهارمین کنفرانس برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست که بعنوان تنها همایش تخصصی برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست توسط دانشکده محیط زیست در تاریخ ۲ خرداد تا ۳ خرداد ۱۳۹۶ توسط دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران برگزار می‌شود.این کنفرانس بین‌المللی بستری مناسب برای افزایش تعامل و همفکری اساتید، محققان، صاحب نظران، مدیران، تصمیم گیران، تصمیم سازان، کارشناسان و کلیه افراد درگیر و مسئول در حوزه محیط زیست در راستای رسیدن به محیط زیست عاری از مشکلات و نهایتا، توسعه پایدار درخور فراهم می کند.

حوزه‌های تحت پوشش: علوم محیط‌ زیست ، بهداشت محیط
برگزارکننده: دانشکده محیط‌ زیست دانشگاه تهران
شهر برگزاری: تهران

اهداف کنفرانس:
-افزایش آگاهی عموم مردم در زمینهٔ محیط‌ زیست و منابع طبیعی
-ارتقای توسعه و ترویج دانش علوم محیط‌ زیست و منابع طبیعی
-ایجاد بستر مناسب برای هم اندیشی و تبادل اطلاعات بین دانشجویان، اساتید و صنعتگران کشور
-ارتقای سطح علمی اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان از طریق تبادل‌نظر
-دستیابی به سیاست‌ها و راهبردهای کلان حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور

 

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : پنجشنبه 28 ارديبهشت 1396 زمان : 13:25 نویسنده : bamana نظرات ()

شورا ها سواد محیط زیستی خود را به‌ روز کنند!

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت توجه به حوزه محیط زیست در شورای پنجم شهر و روستاها، گفت: با توجه به مشکلاتی که در حوزه مدیریت شهری وجود دارد، انتظار می‌رود مردم کشور ما دست به انتخاب افراد صاحب تجربه و دانش در حوزه‌های مدیریت شهری، برنامه‌ریزی شهری و محیط زیست شهری بزنند.

شورا ها سواد محیط زیستی خود را به‌ روز کنند!

محمد مجابی با تاکید بر ضرورت توجه به محیط زیست شهری در شوراهای شهر و روستا، اظهار کرد: از آنجایی که بحث محیط زیست شهری بسیار اهمیت دارد و شهرها به لحاظ تراکم جمعیتی باید توجهات محیط زیستی را با جدیت لحاظ کنند، طی دولت یازدهم جلساتی را با شورای عالی استان‌ها برگزار کرده و از آنها خواستیم به حوزه برنامه‌ریزی شهری که از جمله وظایف شوراها است، بپردازند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اهمیت انتخاب افراد متخصص در حوزه محیط زیست برای شورای شهرها، گفت: انتظار می‌رود مردم کشور ما نیز با توجه به مشکلاتی که در حوزه مدیریت شهری وجود دارد، دست به انتخاب افراد صاحب تجربه و دانش در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری، برنامه‌ریزی شهری و محیط زیست شهری بزنند و به تخصص‌ های لازم برای نامزدها توجه کنند.

 

ادامه مطلب

بازدید : 15 تاریخ : شنبه 09 ارديبهشت 1396 زمان : 15:12 نویسنده : bamana نظرات ()

مکان یابی بهینه ایستگاه های آتش نشانی(روش تحقیق)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

روش تحقیق

این پژوهش برای مکان یابی صحیح ایستگاه های اتش نشانی می باشد و با تاکید بر نگرش سیستمی ابتدا متغیرها و عوامل تاثیر گذار بر آسیب پذیری ناشی از حریق و حادثه  ذکر گردیده که در ان ها از روش توصیفی – تحلیلی استفاده شده است سپس با استفاده از نرم افزار اطلاعات جغرافیایی(GIS) به بررسی وضعیت فعلی شبکه های حمل ونقل شهری و تعیین مکان های بهینه ایستگاههای اتش نشانی جهت کاهش اثرات حوادث در شهر پرداخته است

ضرورت تحقیق

مجموعه بررسی ها و تجزیه و تحلیل های انجام شده در مورد حوادث آتش سوزی و نحوه عملکرد ایستگاه های آتش نشانی نشانگر آن است که محدودیت ها و نارسایی های عمده ای درمکان گزینی و عملکرد مطلوب ایستگاه ها وجود داد این مشکلات را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد.

 • عدم انطباق مکان و شعاع پوشش ایستگاه ها با کانون های بالقوه ی آتش سوزی
 • عدم تناسب تعداد ایستگاه ها با تعداد جمعیت تحت پوشش
 • عدم تناسب  توزیع مکانی ایستگاه ها با الزامات و بافت شهری
 • عدم تناسب توزیع مکانی ایستگاه ها با استاندارد پوشش زمانی
 • ناکافی بودن تعداد ایستگاه ها نسبت به هردو معیار جمعیت و مساحت شهر

 

بازدید : 10 تاریخ : چهارشنبه 06 ارديبهشت 1396 زمان : 15:37 نویسنده : bamana نظرات ()

روش پژوهش و ابزار گردآوری داده ها در نیروهای آتش نشانی

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تحقیق حاضر از نوع کاربردی به روش توصیفی همبستگی بوده و داده های آن توسط پرسشنامه و به صورت میدانی جمع آوری شده است. جامعۀ آماری پژوهش حاضر را نیروهای عملیاتی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ۸ منطقه عملیاتی در سطح شهر به تعداد ۴۵۰۰ تشکیل دادند و نمونۀ آماری شامل ۳۵۴ نفر از پرسنل ذکر شده با استفاده از جدول مورگان انتخاب شدند.

بحث و نتیجه‌ گیری

هدف این پژوهش ارتباط بین کارتیمی کارکنان با چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد. در بیان نتایج این تحقیق می‌توان گفت که بین کارتیمی کارکنان با چابکی سازمانی رابطه معناداری وجود دارد. بنابراین با افزایش یا کاهش میانگین نمرات کارتیمی سبب افزایش یا کاهش میانگین نمرات چابکی سازمانی خواهد شد.

یافته‌های دیگر پژوهش ارتباط مثبت و معنا دار بین کارتیمی با مؤلفه های پاسخگویی و انعطاف پذیری می باشد. نتایج حاصل از تحقیق بیانگر این است که بر این اساس مولفه های چابکی سازمانی عبارتند از: انعطاف پذیری، پاسخگویی، شایستگی و سرعت به ترتیب رتبه های اول تا چهارم را در چابک سازی سازمان دارا هستند و اینکه سازمان آتش نشانی تهران چابکی مطلوبی در سه بعد سرعت ، پاسخگویی و شایستگی دارد. اما جنبه انعطاف پذیری در وضعیت متوسط می باشد که با تحقیقات نیک پور و سنجر(۱۳۸۹)، محرابی و همکاران(۲۰۱۳)، نظر پور و همکاران(۲۰۱۳)، پور شهایی(۱۳۸۸)، همخوانی دارد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 5 تاریخ : چهارشنبه 30 فروردين 1396 زمان : 14:23 نویسنده : bamana نظرات ()

آشنایی با خاموش کننده های دستی حریق (کپسول آتش نشانی-Fire extinguisher)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

انواع بزرگتر این وسایل به روی چرخ  ارابه یا خودرو قرار داده می شود و یا به طور ثابت در اماکن نصب می گردد.

کپسول آتش‌نشانی نوعی دستگاه برای خاموش نمودن آتش است . این دستگاه جزء خاموش کننده‌های آتش قابل حمل دستی بوده و با توجه به نوع آتش ترکیبات مختلف مانند آب، پودر و گاز، گاز دی اکسید کربن را با فشار بر روی آتش می‌افکند.

کپسول‌های آتش نشانی استوانه‌های فلزی محکمی هستند که با آب یا یک نوع ماده خفه کننده مانند دی اکسید کربن پر شده‌اند و وقتی اهرمی را که بالای این استوانه‌است فشار دهید، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می‌شود . در این کپسول‌ها یک لوله، مخزن تحت فشار کپسول را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری نیز ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده‌است. در بالای سیلندر، سیلندر کوچک دیگری وجود دارد که با گاز فشرده‌ای مانند دی اکسید کربن پر شده‌است و یک شیر جلوی انتشار دی اکسید کربن را می‌گیرد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 28 فروردين 1396 زمان : 14:32 نویسنده : bamana نظرات ()

ارتباط بین کار تیمی با چابکی سازمانی نیروی انسانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری(چکیده و

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چکیده

هدف از پژوهش حاضر تعیین ارتباط بین کار تیمی کارکنان فعال ورزشی با چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بود. روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بوده و جامعه آماری تحقیق شامل ۴۵۰۰ نفر از کارکنان عملیاتی سازمان آتش نشانی تهران می باشد که از بین آنها ۳۵۴ نفر به روش نمونه گیری تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار جمع آوری داده های این پژوهش شامل دو پرسشنامه استاندارد کارتیمی مایکل وست (۱۹۸۲) با پایایی۷۹/۰ و پرسشنامه چابکی سازمانی شریفی و ژانگ (۱۹۹۹) با پایایی۹۶/۰ بوده است. نتایج بدست آمده گویای آن است که: رابطه معنی داری بین مؤلفه های انگیزه تیم، کوشش، استراتژی مناسب و اثربخشی با چابکی سازمانی و بین کارتیمی با پاسخگویی و انعطاف پذیری وجود دارد. بر این اساس رابطه مثبت و معنی داری  بین کار تیمی با چابکی سازمانی با  ایجاد شده و ضرایب رگرسیون نشان داد مولفه های انگیزه تیم، کوشش، استراتژی مناسب و اثربخشی بطور مثبت و معنی داری بعد چابکی سازمانی را پیش بینی می کند. بنابراین اگر انگیزه تیم توسط مدیران سازمان، همراه با استراتژی مناسب افزایش یابد در کنار کوشش کارکنان شاهد اثر بخشی بالایی و گرایش سازمان به سمت سازمان چابک خواهیم بود.

 واژگان کلیدی: کارتیمی، چابکی سازمانی، سازمان آتش نشانی

 

مقدمه

 

زمانی که از دیدگاه سازمانی به موضوع کار تیمی و چابکی سازمانی در سازمان ها نگاه می کنند، باید اذعان کرد که در تمامی سازمان ها و بخصوص سازمان های خدماتی و ایمنی مسئولانی می توانند مدیریت موفق داشته باشند که تغییرات و تحولات ناشی از این پدیده مهم را در سازمان خود بپذیرند و با آن سازگار باشند. بهبود عملکرد کار تیمی کارکنان در سازمان­های خدماتی و ایمنی و تعیین میزان موفقیت آنها در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده یکی از دغدغه های اصلی مدیریت سازمان­ها است. از انجایی که سازمان خدماتی آتش نشانی تهران عمده فعالیت های آن با کار تیمی انجام می شود و با توجه به عملکرد مختلف ایستگاه های آتش نشانی در ارائه خدمات به همشهریان و احساس محقق در بی توجهی مدیران به این موضوع در ذهن محقق زمینه ساز این سؤلات شد که آیا در ایستگاه هایی که کارکنان آن فعالیت ورزشی منظم و مستمر انجام می دهند انسجام تیمی بیشتر و هماهنگی قوی تری در کار تیمی آنها دیده می شود؟ آیا در ایستگاه هایی که کارکنان آن خود رای می باشد و انفرادی کار می کنند، احتمال می رود که کار تیمی ضعیف تری داشته باشند و ممکن است، روی عملکرد آن واحد تاثیر بگذارد؟ آیا نحوه مدیریت سازمان در این بین نقشی دارد؟ ایا فعالیت ورزشی به خصوص ورزش های گروهی تاثیر گذار بر چابکی سازمان می باشد؟ سطح گرایش به کار تیمی در سازمان آتش نشانی چگونه است؟ الگوی تاثیر گذار مؤلفه های کار تیمی بر چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی چکونه است؟ پاسخ به این سؤالات در ذهن محقق، بررسی و ریشه یابی این مهم را فراهم نمود. در این پژوهش بررسی این موضوع که آیا بین کارتیمی کارکنان با چابکی سازمانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟ و اینکه رابطه ای بین مؤلفه های کار تیمی(انگیزه تیم، ترکیب تیم، روابط میان فردی، کوشش تیم، اثربخشی تیم و استراتژی مناسب) با چابکی سازمان وجود دارد ضروری به نظر می رسد. امید است نتایج این پژوهش در پیش برد اهداف سازمان های خدماتی به ویژه آتش نشانی و شناسایی مشکلات اشاره شده و ارائه راه حل‌های کاربردی جهت اثر بخشی مفیدتر در سازمان های  فوق مثمر ثمر واقع شود و اینکه این پژوهش به بینش کلی دست یابد و راهکارهای کاربردی به دست اندرکاران ارائه دهد.

 

ادامه مطلب

بازدید : 23 تاریخ : یکشنبه 27 فروردين 1396 زمان : 14:5 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(شیرهای قطع اتوماتیک گاز)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اکثر آسیب های رایج سیستم های گازرسانی ناشی از زلزله ،مربوط به آسیب ساختمان هایی است که سیستم های گازی در آنجا نصب می شوند و یا تجهیزاتی که در تماس با خطوط گازرسانی هستند. زلزله می تواند باعث ایجاد تکان هایی در زمین شده ،که این خود می تواند بطور مستقیم به سیستم های انتقال گاز طبیعی آسیب وارد کند. پیشنهاد می شود مقاله مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی) را مطالعه کنید. اساس کارکرد کلی این شیرها همانند تمامی سیستم های خود کنترل الکتریکی یـا مکـانیکی شـامل مراحـل:

ورودی

داده ها، پردازش و خروجی خواهد بود، ورودی  مورد نظر در ساختار کلی این شیرها می تواند  نوسـان ناشـی  از یک زلزله باشد که در  مرحله پردازش توسط یک حسگر تشخیص دهنده نوسان حس می شود و فنر یا ضامنی آزاد می شود که در خروجی بستن مسیر لوله گاز توسط  شیر را در بر خواهد داشت.

سیستم های هیبرید گاز

این دستگاه ها بطور گستره وجود دارند و از قسمت های  واحد کنترل ،سنسور داخلی و   همچنین خروجی آلارم تشکیل شده اند ورودی های حسگر می تواند تکان (ارتعاش) جریان غیر عادی گاز،تشخیص گاز طبیعی و … باشد و خروجی های آن آژیرهای شنیداری ،دیداری و ضامن قطع گاز است.از این سیستم  جهت تامین ایمنی بیشتر به همراه هر کدام از گزینه های فوق بکار رود.

 

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : شنبه 26 فروردين 1396 زمان : 16:6 نویسنده : bamana نظرات ()

زلزله ۶ ریشتری در مشهد

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر با اشاره به وقوع زمین لرزه ۶ ریشتری در ساعت ۱۰:۳۹ امروز در خراسان رضوی از اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده خبر داد.

شاهین فتحی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این زمین‌لرزه در عمق  ١٠ کیلومتری زمین و در شهرستان فریمان – روستای سفید سنگ رخ داده است.

وی گفت: هشت تیم‌ ارزیاب هلال احمر شامل ۳۲ نفر ارزیاب، جهت انجام بررسی‌های لازم به منطقه زلزله‌زده اعزام شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بامنا، تا کنون ۵ پس لرزه در تربت حیدریه، خواف، شهر سنگان ،  زبرخان، نیشابور،صالح آباد تربت جام با قدرت‌های ۴.۷ ریشتر، ۴ ریشتر، ۳.۶ ریشتر، ۴.۴ ریشتر و ۳.۷ ریشتر تاکنون به وقوع پیوسته است

آماده‌باش مراکز درمانی تامین اجتماعی در مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی

به دنبال وقوع زلزله نسبتا شدید ۶ ریشتری در حوالی مشهد، با دستور فوری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، کمیته بحران در این استانها برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان تشکیل شد.

شدت لرزش در ساختمان های بلند بیشتر احساس شده است
پیش بینی می شود پس لرزه های دیگری هم به وقوع بپیوندد
هنوز از خسارت های احتمالی زلزله مشهد گزارشی منتشر نشده است
  آخرین زلزله بزرگی که در مشهد به وقوع پیوسته بود ۶۱۰ سال پیش رخ داد
  زلزله ای با بزرگی ۶ ریشتر، ممکن است تا یک ماه پس لرزه های دیگری هم در پی داشته باشد

 

ادامه مطلب

بازدید : 5 تاریخ : دوشنبه 21 فروردين 1396 زمان : 15:2 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اکثر آسیب های رایج سیستم های گازرسانی ناشی از زلزله ،مربوط به آسیب ساختمان هایی است که سیستم های گازی در آنجا نصب می شوند و یا تجهیزاتی که در تماس با خطوط گازرسانی هستند. زلزله می تواند باعث ایجاد تکان هایی در زمین شده ،که این خود می تواند بطور مستقیم به سیستم های انتقال گاز طبیعی آسیب وارد کند. طبق مقاله مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(تاثیر شبکه گازرسانی در زلزله ها) مروری بر تاریخچه زلزله های پیشین شده است.

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)

دو روش شایع آسیب رسانی در ذیل بیان شده است:

آسیب به دستگاه ها و وسایل مصرف گاز، به دلیل عملکرد ضعیف تجهیزات ،ساختمان ها و دیگر ساختارها: فاکتورهای عمده و مهم که به آسیب زلزله به سیستم های مصرف گاز کمک می کند ،عملکرد ضعیف ساختمان ها، دیگرساختارها و آتش سوزی وسایل گازسوز است. در اثر وقوع زلزله های اخیر واژگون شدن(تغییر مکان) وسایل گاسوز مانند آبگرمکن ها، دیگ های بخار، خشک کن ها و بخاری ها علت عمده و اصلی آتش سوزی های مرتبط با گاز می باشند که بعد از زلزله رخ داده اند (۷۱% در زلزله خط الراس شمالی)در اغلب تاسیسات مسکونی و تجاری ،وسایل گازسوز بوسیله گاز طبیعی تغذذیه می شوند .خط لوله خانگی ،بوسیله ی یک لوله فولادی کوچکی با قطر کم توسط پیچ و مهره بطور مستقیم ،یا توسط لوله ی خم شوی فولادی ضد زنگ با طول کم،به تجهیزات(وسایل) گازسوز وصل می شود. اگر چه لوله ی خم شو، قابلیت تطبیق با تکان های معادل وسایل را  دارداما هر دو حالت اتصال ذکر شده ،در طول زلزله های شدید مستعد آسیب می باشند.

ادامه مطلب

بازدید : 7 تاریخ : شنبه 19 فروردين 1396 زمان : 15:55 نویسنده : bamana نظرات ()

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(چکیده و مقدمه)

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چکیده

کشور ایران دارای منابع غنی گاز طبیعی و شبکه گسترده ی لوله کشی گاز شهری است.اما متاسفانه، کشوری زلزله خیز نیز می باشد که هر ازچند سال ،شاهد وقوع زلزله ای  با خسارات سنگین جانی و مالی می باشیم .  با  در نظر گرفتن این موضوع،در  این مقاله به اهمیت کاربرد شیرهای قطع گاز در مقابـل زلزله و نقـش مـؤثری کـه مـی توانـد درجلوگیری از بحران حریق بعد از زلزله در کشورهایی  مانند ایران  کـه دارای شـبکه گازرسـانی هسـتند داشته باشد می پردازد  ،لزوم بررسی ایمنی سیستم انتقال گاز طبیعی و ارتقای سطح ایمنی آن در  راستای جلوگیری از وقوع حریق های مرتبط با زلزله را به وضوح مشخص می کند.
در این مقاله شرایط و گزینه های ممکن برای ارتقای وضعیت ایمنی سیستم انتقال گاز طبیعی در ارتباط با حریق های بوجود آمده به  دنبال وقوع زلزله ، مورد بحث قرار گرفته است. ابتدا مروری بر زلزله های اخیر امریکا و زلزله کوبه ژاپن انجام گرفته است. سپس،ارتباط بین عملکرد عناصر سیستم گازرسانی و حریق های ایجاد شده مرتبط با زلزله بررسی گردیده و نتایج حاصله با شرایط موجود در تاسیسات گازرسانی تهران بزرگ مقایسه شده است.

خطرات ایمنی ناشی از آسیب زلزله به سیستم انتقال گاز طبیعی

پیامد انتشار گاز طبیعی که شاخص ترین آنها،دو گزینه اول است، برای آسیب پذیری سیستم انتقال گاز طبیعی کافی است .ریسک از دست رفتن انسان ها در مواردی که آتش سوزی در ساختمانی روی دهد که آسیب دیده و فرو ریخته باشد،اما تخلیه نشده باشد،به مراتب شدید تر است. یکی دیگر از خطرات بالقوه در این زمینه ،بازسازی نامناسب خدمات گازی است (وجود نشتی کشف و یا تعمیر نشده)

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : چهارشنبه 16 فروردين 1396 زمان : 11:26 نویسنده : bamana نظرات ()

وضعیت آب و هوای کشور در روز طبیعت

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

استان های پر بارش کشور

وی با اشاره به اینکه شدت بارش ها در استانهای لرستان، مرکزی، غرب چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه وبویراحمد وشمال و شرق خوزستان، نیمه غربی کرمانشاه، شمال ایلام، نیمه غربی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی وارتفاعات البرز در شمال قزوین، البرز و تهران خواهد بود ادامه داد: روز یک شنبه فعالیت این سامانه در کشور بویژه در دامنه های زاگرس و نواحی مرکزی کشور تقویت می شود که بارشها در لرستان، نیمه شرقی ایلام، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال وشرق خوزستان، شمال فارس، نیمه غربی اصفهان، غرب سمنان، جنوب غرب تهران، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و شمال خراسان رضوی شدت بیشتری خواهد داشت.

نفوذ توده هوای سرد

وظیفه افزود: روز دوشنبه سامانه بارشی درنیمه شمالی کشور فعال خواهد بود و بارش ها دراستان های تهران، قم، مرکزی، لرستان، نیمه شرقی کرمانشاه، نیمه غربی سمنان، خراسان رضوی، نیمه شمالی اصفهان و مناطقی از خراسان شمالی، گلستان و مازندران شدت بیشتری خواهد داشت. از امروز تا روز دوشنبه به سبب نفوذ توده هوای سرد، ضمن کاهش دما در نیمه شمالی، بارش ها در مناطق کوهستانی و نقاط سردسیر شمال غرب و ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی به صورت برف است.

د؛ همچنین روز دوشنبه ابری و بارش باران و وزش باد در اواخر وقت نیمه ابری با حداقل و حداکثر دمای ۳ و ۹ درجه سانتی گراد خواهد بود.

روز طبیعت

پایگاه خبری بامنا، پیشاپیش این روز مهم را به هموطنان گرامی تبریک گفته و بعنوان یک حامی از محیط زیست، از عزیزان تقاضا دارد تا در این روز صدمات جدی به طبیعت جای جای کشور وارد نکند و در حفظ آن کوشا باشند.

 

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : دوشنبه 14 فروردين 1396 زمان : 10:22 نویسنده : bamana نظرات ()

مراسم تشییع باشکوه شهدای آتش نشانان دقایقی دیگر از مصلای تهران آغاز خواهد شد/ شهدا در قطعات شهدای ب

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مراسم تشییع باشکوه شهدای آتش نشانان دقایقی دیگر آغاز خواهد شد این در حالی است که دربهای مصلی امام‌خمینی از ساعت ۶صبح باز شده است و پیکر ۱۶ قهرمان‌ملی هم‌اکنون درسالن شبستان قراردارد.

مجتبی عبداللهی در رابطه با برگزاری مراسم تشییع شهدای آتش نشان، گفت: پیکر شهدای آتش نشان ساعت ۸:۳۰ امروز ۱۱ بهمن تشییع می شود.وی افزود: پیکرهای شهدا از مصلی تهران به سمت بهشت زهرا(س) تشییع می شود.

رئیس ستاد تشییع شهدای آتش‌نشان در حادثه پلاسکو ضمن عرض تسلیت خدمت مقام معظم رهبری و امت مسلمان و خانواده شهدای آتش نشان و شهرداری تهران، افزود: این شهدا در قطعات شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده می شوند.

ادامه مطلب

بازدید : 3 تاریخ : چهارشنبه 25 اسفند 1395 زمان : 10:18 نویسنده : bamana نظرات ()

اجرای برنامه سلامت نوروزی

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

خسرو صادق نیت درباره نظارت وزارت بهداشت بر برنامه های نوروزی حوزه سلامت اظهارداشت: برنامه سلامت نوروزی هر ساله در آستانه سال جدید انجام می شود. برای سال ۹۶ هم برنامه سلامت نوروزی از هفته گذشته آغاز شده و تا نیمه فروردین ماه ادامه دارد.

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت افزود: در ایام نوروز با توجه به افزایش مسافرت ها، مراکزی که اقدام به تهیه غذا می کنند نیز افزایش می یابد بنابراین نظارت بر این مراکز ضروری است و در برنامه سلامت نوروزی نظارت ها افزایش می یابد.

ادامه مطلب

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 23 اسفند 1395 زمان : 15:1 نویسنده : bamana نظرات ()

ساختمان بلندمرتبه پایتخت در معرض خطر مستقیم گسل‌ها

ه گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

 پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و مسکن در همایش “طرح‌های توسعه شهری از ایده تا عمل” ضمن تشریح تاریخچه طرح جامع تهران، گفت: اولین طرح جامع مربوط به اواخر دهه ۴۰ است که خروجی آن طراحی شبکه معابر فعلی، طراحی ۲۲ منطقه و مشخص کردن حریم تهران تا سال ۴۷ است که چیز زیادی از آن طرح باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه بعد از آن در دهه ۷۰ طرح ساماندهی تهران با هدف طراحی طرح جامع جدید در دستور کار قرار گرفت، اما به دلیل اختلاف نظر و عمل به رغم تصویب طرح، اجرایی نشد، گفت: نهایتا در سال ۸۵ طرح جامع فعلی با کمک نهادهای تاثیرگذار تصویب و مدیریت وقت تهران نیز آن را اجرایی کرد که این طرح ماهیت و جنس متفاوتی داشت و با نگاه راهبردی تنظیم شده بود و تعداد زیادی برنامه‌های موضوعی و موضعی داشت که در راستای ارتقای سطح تهران طراحی شده بود.  اگرچه این چشم‌انداز آرمانی به نظر می‌رسید، اما قابل دسترسی بود.

ادامه مطلب

بازدید : 1 تاریخ : شنبه 21 اسفند 1395 زمان : 11:37 نویسنده : bamana نظرات ()

هشدار درباره عدم ایمنی پاساژ آزاد

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رئیس کمیته ایمنی شورای تهران درخصوص وضعیت ایمنی پاساژی در سه راه جمهوری هشدار داد و آن را بدتر از «پلاسکو» دانست.

معصومه آباد در تشریح جزئیات ایمنی نداشتن پاساژ آزاد واقع  در سه راه جمهوری گفت: متاسفانه شاهد هستیم که مالک، از سالهای پیش طبقات منفی یک و دو  را تبدیل به فضای تجاری کرده و این تغییر کاربری تنها برای طبقات منفی نبود بلکه مالکان حتی از سرویس بهداشتی و راهروها نیز به عنوان فضای تجاری بهره می‌برند.

وی با بیان اینکه تعداد کسبه و مراجعین این پاساژ قابل توجه است و هرگونه بی توجهی به مسائل ایمنی می‌تواند بحران ساز شود گفت: مکررا سازمان آتش نشانی و شهرداری اخطارهایی برای رفع خطر و ایمن سازی به مالک داده‌اند که متاسفانه اقدام خاصی صورت نگرفته است و این در حالی است که شرایط این مرکز خرید و  ساختمانش بدتر از پلاسکو است و بعید نیست که بدلیل قدمت و تغییرات سازه ای که در ساختمان اتفاق  افتاده، شاهد بروز حادثه‌ای باشیم.

ادامه مطلب

بازدید : 8 تاریخ : چهارشنبه 18 اسفند 1395 زمان : 10:44 نویسنده : bamana نظرات ()

همکاری جدید دو مرکز علمی – تحقیقاتی ایران و فرانسه

گام‌های جديد مرکز تحقیقات راه، مسکن در زمينه استانداردهای ایمنی در برابر آتش/ امضای تفاهمنامه همکاری با هلدینگ ایفکتیس فرانسه/ تلاش برای دست‌یابی به ایزو ۱۷۰۲۵

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۵:۲۸ شناسهٔ خبر: ۳۵۱۸۸ – سرویس مسکن و شهرسازی
همکاری جدید دو مرکز علمی – تحقیقاتی ایران و فرانسه؛
گام‌های جدید مرکز تحقیقات راه، مسکن در زمینه استانداردهای ایمنی در برابر آتش/ امضای تفاهمنامه همکاری با هلدینگ ایفکتیس فرانسه/ تلاش برای دست‌یابی به ایزو ۱۷۰۲۵
تفاهم نامهتفاهمنامه همکاری برای ایجاد شرایط همکاری‌ در حوزه‌های آموزشی و ارزیابی محصولات ساختمانی به منظور تطبیق آنها با استانداردهای ایمنی در مقابل آتش میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و هلدینگ ایفکتیس فرانسه منعقد شد.

ادامه مطلب

بازدید : 14 تاریخ : چهارشنبه 11 اسفند 1395 زمان : 9:44 نویسنده : bamana نظرات ()

خطرات مواد شیمیایی

خطرات مواد شیمیایی

مقدمـه

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، شیمی به عنوان یک دانش پایه ، سایر رشته‏های علوم پایه (به­جز ریاضی) و طیف وسیعی از سایر علوم تجربی و نیز علوم کاربردی را از خود متأثر کرده است و امروزه به درستی می‏توان ادعا کرد که رشد دانش بشری، فن آوری ، صنعت، رفاه، امور نظامی و … در هر جامعه‏ای بدون علم شیمی مقدور نمی‌باشد. اختصاص یافتن بیش از۳۷ درصد مقالات علوم محض در جهان به رشته شیمی این دانش را به عنوان نخستین رتبه در میان سایر علوم پایه قرار می‏دهد.

 

تعاریف مرتبط با خطرات مواد شیمیایی

۱) عوامل شیمیایی سمی(Toxic Chemical Agent): آن دسته از مواد و یا ترکیبات شیمیایی را که در صورت انتشار مناسب و تاثیر شیمیایی منجر به مرگ، آسیب و ناتوانی در انسان و حیوان و یا از بین رفتن گیاه‌هان ‏شوند، عوامل شیمیایی یا Chemical Agents نامیده می‏شوند.

۲) Toxicodynamic: این واژه اثرات سم بر بدن موجودات زنده را بیان می‏دارد.

۳)Toxicokinetic: این واژه واکنش بدن موجود زنده بر سم جذب شده را بیان می‏دارد.

۴) مسمومیت(Poisoning): منظور از مسمومیت به هم خوردن تعادل فیزیکی، فیزیولوژیکی و روانی موجود زنده در اثر تماس با ماده خارجی سمی می‏‎باشد که به دو صورت حاد و مزمن تقسیم می‏شود.

۵) غلظت ماده شیمیایی: مقدار ماده شیمیایی در واحد حجم هوا یا مایع غلظت می‏باشد و برحسبmg/m3 یا µg/m3  و یا برای آب برحسبppm , ppb  بیان می‏شود.

۶) Dose: حاصل‌ضرب میزان جذب ماده شیمیایی(غلظت) توسط بدن موجود زنده در واحد زمان می‌باشد و واحد آن mg/m3.min یا µg/m3.min می‏باشد.

۹) دُز متوسط کشنده(Lethal Dose 50) یا LD50 : مقداری از ماده شیمیایی که بتواند نیمی از افراد بدون حفاظ را طی ۲۴ ساعت از بین ببرد.(کمیتی برای سنجش سمیت حشره‏کش‏ها است و عبارت از مقدار کافی سم برای کشتن جانوران طی ۲۴ ساعت می‌باشد. این عبارت به صورت mg عامل شیمیایی بر kg وزن  موجود زنده بیان می­شود.)

۱۰) LCt : ( Lethal Concentration ) حاصل‌ضرب غلظت(C) یک گاز  و زمان مجاورت(t) که ۵۰ درصد نفراتی را که در معرض آن قرار گرفته‏اند می‏کشد.

۱۱) :ECt ( Effective Concentration ) حاصل‌ضرب غلظت(C) یک گاز و زمان مجاورت(t) که ۵۰ درصد نفراتی را که در معرض آن قرار گرفته‏اند تحت تاثیر قرار داده و به عبارتی ناتوان می‏کند.

۱۲)حد آستانه(Threshold Limit Value) یا T.L.V: این عبارت حد آستانه مقدار غلظت مجاز مواد سمی برحسب میلی‌گرم بر متر مکعب هوا(mg/m3) را بیان می‏کند.

۱۳) بیشینه غلظت مجاز مواد سمی(M.A.C) یا Maximum Allowable Concentration این عبارت به حداکثر غلظت مجاز مواد سمی برحسب mg/m3 اطلاق می‏گردد.

 

راه­های تماس مواد سمی و ورود آنها به بدن

از میان راه­های مختلفی که بدن در معرض مواد سمی قرار می­گیرد، تماس پوستی از لحاظ کثرت صدمات حرفه­ای مقام اول را دارد. جذب از طریق استنشاق در مقام دوم است، در حالی که جذب از راه دهان عموماً اهمیت کمتری دارد، مگر آنکه به صورت جزئی  در آید که از طریق استنشاق وارد بدن می­شود یا آنکه ماده سمی خاصی در میان باشد. روشن است که بعضی از مواد از راه­های چندگانه­ای می­توانند به بدن وارد شوند.

 تماس پوستی(Skin Contact)

هنگام تماس ماده سمی با پوست، چهار حالت امکان پذیر است:

۱- پوست و لایه پیوسته به آن که حاوی غده­های لیپیدی و عرق است به صورت مانع مستحکمی عمل می­کنند و ماده سمی نمی­تواند آنها را در هم بریزد، آسیب بزند یا در آنها نفوذ کند.

۲- ممکن است ماده سمی با سطوح پوستی واکنش داده موجب سوزش و خارش مقدماتی شود.

۳- ممکن است ماده سمی در پوست­ نفوذ کند و با پروتئین بافت­ها جفت و جور شده موجب حساسیت پوست شود.

۴- ممکن است ماده از مسیر غده­های چربی از پوست نفوذ کند، وارد جریان خون شود و به صورت سمی برای بدن عمل کند.

به هر حال پوست معمولاً برای حفاظت بافت­های زیرین بدن مانع موثری است و مواد نسبتاً معدودی به مقادیری که خطرناک باشند از طریق  این مانع جذب می­شوند. با وجود این، اگر پوست حتی به طور کوتاه مدت در معرض غلظت­های  زیاد  مواد فوق­العاده سمی نظیر پاراتیون و فسفات­های آلی مربوط، تترا اتیل سرب، آنیلین و هیدروسیانیک اسید قرار گیرد، مسمومیت­های جدی و حتی  کشنده­ای ممکن است روی دهد. افزون بر این، وقتی ماده­ای فوق­العاده  سمی از طریق  قطعات پرتاب شده یا پارگی­های پوستی یا زخم­های باز به درون نفوذ کند، تماس از طریق پوست نیز اهمیت می­یابد.

استنشاق(Inhalation)

دستگاه تنفسی مهمترین راهی است که از طریق آن مواد مضر وارد بدن  می­شوند. بیشتر    مسمومیت­های شغلی که بر ساختمان داخلی بدن تاثیر می­گذارند، از تنفس مواد  پراکنده در هوا ناشی می­شوند. این مواد با جا گرفتن در شش­ها یا سایر قسمت­های دستگاه تنفسی، ممکن است بر این دستگاه تاثیر گذارند یا اینکه به وسیله خون، لنف یا گلبول­های سفید از شش­ها به سایر دستگاه­های بدن منتقل شوند. نوع و شدت عمل مواد سمی بستگی به ماهیت ماده، مقادیر جذب شده، سرعت جذب، حساسیت فردی  و بسیاری عوامل دیگر دارد. سطح نسبتاً عظیم شش­ها (۹۰ مترمربع سطح کل و۷۰ مترمربع سطح حفره­ها) همراه با شبکه مویرگی(۱۴۰مترمربع) و جریان خون مداوم آن، مواد سمی را به نحو شگفت انگیزی می­شوید و بسیاری از آنها را با سرعت بسیار از شش­ها جذب می کند. افزون بر این عمل، مواد متعددی وجود دارند که به لحاظ حرفه­ای خاص بسیار پر مصرف هستند و با جزء تشکیل دهنده­ای از بافت شش ترکیب شده در خون حل نمی­شوند و به­وسیله گلبول سفید برده نمی­شوند. این مواد شامل بریلیم، توریم و تولوئن -۲ ،۴- دی ایزو سیانات هستند. در این موارد که مقاومت در برابر انحلال و شست و شو وجود دارد ، ممکن است سوزش، التهاب ، فیبروز، تغییرات خطرناک و حساسیت­های آلرژیک ایجاد شود. در زیر به شرح مواد مختلف پراکنده در هوا و بعضی جنبه­های زیست شناختی آنها می­پردازیم. ماده تشکیل شده از ذرات ریز می­تواند به یکی از      شکل­های غبار، دود ، میغ و مه وجود داشته باشد.

غبـار(dust)

­   غبار از ذرات ریز جامدی تشکیل شده است که با ساییدن ، خرد کردن ، برخورد پیدا کردن ، منفجر شدن و برشته کردن یا سایر شکل­های انرژی از اصطکاک مواد معدنی یا آلی نظیر سنگ، فلز، زغال سنگ، چوب و دانه­های گیاهی به وجود می­آید. ذرات غبار تمایلی به تجمع ندارند مگر آنکه در معرض نیروهای الکتروستاتیکی قرار گیرند. این ذرات اگر قطرشان از چند دهم میکرون تجاوز کند­، در هوا پراکنده      نمی­شوند­، بلکه تحت تاثیر سنگینی فرو می­نشینند. به عنوان مثال می­توان غبار سیلیس و غبار زغال سنگ را ذکر کرد.

دود(fume)

­    از ذرات جامدی تشکیل شده است که در نتیجه تراکم از حالت گازی به وجود  آمده­اند، مانند بخاری که از سطح فلزات مذاب بر می­خیزد که غالباً با اکسایش همراه است. این دود میل به تراکم دارد و به صورت رشته ای یا خوشه ای تجمع و به هم پیوستگی پیدا می­کند. قطر هر ذره کمتر از یک میکرون است. بخار سرب هنگام سرد شدن در هوا و اورانیم هگزا فلوئورید(UF6) که به صورت بخار تصعید و آبکافت شده و اکسایش می­یابد و به صورت دودی از اورانیم اکسی فلوئورید(UO2F2) ، در می­آید مثال­هایی از دودند.

میـغ(mist)

­    مرکب از قطرات ریز ، مایع معلق است که از حالت گازی متراکم با افشانده شدن ، کف کردن یا پاشیده شدن به حالت مایع در آمده­اند. میغ حاصل از روغن ، میغ کروم تریوکسید و رنگ افشانده شده مثال­هایی از میغ­اند.

مـه(fog)

از ذرات مایع متراکم تشکیل شده است که در آن اندازه ذرات از میغ درشت تر و معمولاً از ۱۰ میکرون نیز بیشتر است. اشباع بخار آب در هوا مثالی از مه است.

گاز و بخار(Gas & Vapor)

گاز یک سیال است که با تاثیر مشترک افزایش فشار و کاهش دما می توان آنرا به حالت مایع یا جامد درآورد ، مانند کربن مونوکسید و هیدروژن سولفید. آئروسل(Aerosol) پراکندگی ذرات در یک محیط گازی است در حالی که دود محصول گازی سوختن است که به علت حضور ذرات ریز، ماده­ای زغالی قابل رؤیت می­شود. بخار شکل گازی ماده­ای است که به طور عادی به حالت مایع یا جامد است و می­توان آن را یا با افزایش فشار یا کاهش دما به این حالت­ها بازگرداند، مانند کربن  دی­سولفید، بنزین، نفتالین و ید.

جنبه ­های زیست شناختی ماده ­هایی که به صورت ذرات ریز در آمده ­اند

­ اندازه و وسعت ذرات(particles) یک ماده ذره­ای در ناخوشی­های ریوی شغلی به ویژه در پنوموکونیوزیس  ( Pneumoconiosis نوعی بیماری شش است که به علت استنشاق دائمی ذرات فلزی یا معدنی محرک به وجود می­آید.) نقش مهمی دارد. قطر غالب ذرات مضر را کمتر از یک میکرون(۱μm) می­دانند، ذرات درشت تر یا در هوا آن قدر معلق نمی مانند که استنشاق شوند یا اینکه اگر شدند نمی­توانند از مسیر پر پیچ و خم قسمت بالایی دستگاه تنفسی عبور کنند. افزون بر این، به علل دیگری نیز ذرات ریزتر از ذرات درشت تر زیان آورترند. در اثر استنشاق ذرات ریز درصد بیشتری (احتمالا تا ده برابر) از غلظتی که در معرض تنفس قرار گرفته است در شش­ها می­نشینند. افزون برآن ، معلوم شده است که ذرات ریز از شش­ها مشکلتر کنده می­شوند. این مقدار اضافی و زمان توقف بیشتر ذره، تاثیر زیان آور آنرا افزایش می­دهد.

هنگام استنشاق ، چگالی ذره نیز بر میزان فرو نشستن و توقف مادۀ ذره­ای در شش­ها مؤثر است. ذراتی که چگالی بالایی دارند هنگامی که در دستگاه تنفسی به طرف پایین می­روند به این علت که جرم و در نتیجه اینرسی بیشترشان موجب می­شود که به دیواره­های دستگاه تنفسی بچسبد ، مانند ذرات درشت­تری که چگالی کمتری دارند ، عمل می­کنند. بدین ترتیب یک ذره اورانیم اکسید با چگالی ۱۱ و قطر ۱ میکرون در دستگاه تنفسی مانند ذره­ای با قطر چند میکرون عمل می­کند و از این رو فرونشستن آن در ریه بیشتر از   ذره­ای با همان اندازه ولی چگالی کمتر است.

عوامل دیگری که در سمیت ذرات استنشاق شده مؤثرند، عبارتند از سرعت و عمق نفس و میزان فعالیت جسمانی که در حین تنفس انجام می­دهیم. نفس عمیق و کند موجب می­شود که مقدار بیشتری از ذرات در شش­ها فرو نشینند. فعالیت جسمانی شدید نه فقط به علت تعداد بیشتر و عمیقتر نفس­ها در همان جهت عمل می­کند، بلکه گردش خون را نیز سریعتر کرده موجب می شود که انتقال بعضی از هورمون­هایی که بر مواد مضر برای شش­ها اثر زیان آوری دارند ، به مقدار سمی برساند. دمای محیط نیز تاثیر سمی مواد استنشاق شده را تغییر می دهد. دمای بالا عموماً موجب بدتر شدن تاثیر می شود ، دماهای زیر دمای معمولی نیز همان اثر را دارند اما به میزان کمتر.

جنبه ­های زیست شناختی گازها و بخارها

جذب و نگهداری گازها و بخارهای استنشاق شده توسط بدن به وسیله عواملی متفاوت از آنچه در مورد ذرات ریز عمل می­کردند کنترل می­شوند. انحلال پذیری گاز در محیط آبی دستگاه تنفسی ، عمقی را که گاز در آن نفوذ خواهد کرد ، تعیین می­کند. بدین ترتیب استنشاق مقدار اندکی آمونیاک یا گوگرد دیو کسید که بسیار انحلال پذیرند ، بسته به غلظتی که دارند به حبابچه­های ریه می­رسند ، در حالی که از اوزن و کربن دی سولفید نامحلول مقدار نسبتاً کمی در قسمت بالایی دستگاه تنفسی جذب می­شوند.

مقدار گاز یا بخاری که به دنبال استنشاق آن در جریان خون جذب می­شود نه به ماهیت ماده بلکه به ویژه به غلظت آن در هوای استنشاق شده و سرعت دفع آن از بدن بستگی دارد. اگر غلظت یک گاز معین در هوایی که استنشاق می شود ثابت بماند، غلظتش در خون به حد معینی می­رسد که قطع نظر از آنکه چه مدت استنشاق شده باشد ، هیچ گاه از آن تجاوز نمی­کند. برای مثال با استنشاق ppm  ۱۰۰ کربن مونوکسید از هوا ظرف ۴ تا ۶ ساعت غلظت آن در خون به یک حد تعادلی برابر با ۱۳% کربوکسی هموگلوبین      می­رسد. تنفس بیشتر کربن مونوکسید با همان غلظت، سطح کربن مونوکسید خون را هیچ بالا نمی­برد ، اما با افزایش غلظت کربن مونوکسید در هوا ، در نهایت سطح تعادلی جدیدی حاصل می شود.

فرو دادن یا بلعیدن(Swallowing or Ingestion)

مسمومیتی که از فرو دادن مواد ناشی می شود بسیار کمتر از مسمومیت حاصل از استنشاق در محیط کار روی می­دهد ، زیرا که دفعات و میزان تماس دهانی با مواد سمی به مراتب کمتر از تماس  استنشاقی است. به این علت ، از نظر فرو دادن فقط سمی­ترین مواد مورد توجه اند. در جذب مواد سمی از طریق استنشاق مجرای بلع نیز شرکت دارد. شرکت آن در جذب بدن بدین ترتیب است که آن قسمت از ماده استنشاق شده که در قسمت بالایی دستگاه تنفس فرو می­نشیند با عمل مژک­ها از آن قسمت دستگاه روبیـده و در نهایت فرو داده می­شود.

با وجود اینکه مواد هنگام عبور از معده در محیطی اسیدی که نسبتاً قوی است قرار گرفته و هنگام عبور از روده در محیطی قلیایی واقع می­شوند، جذب یک ماده سمی از دستگاه معدی- رودی به درون خون معمولاً بسیار ناقص انجام می­شود. از سوی دیگر، ملاحظاتی نظیر آنچه در زیر می­آید ، در جذب کم مؤثر است :

۱- غذاها و مایعاتی که با ماده سمی مخلوط شده­اند ، نه فقط باعث رقیق شدن آن می­شوند ، بلکه به علت تشکیل مواد نامحلول حاصل از ترکیب ماده سمی با موادی که معمولاً در چنین غذاها و مایعاتی وجود دارند، میزان جذب آن را نیز کاهش می­دهند.

۲- در طول روده نوعی گزینش­پذیری در جذب مواد وجود دارد که برای محدود کردن میزان جذب مواد غیر طبیعی جلوگیری می­شود

۳- مواد سمی به دنبال جذب شدن در جریان خون ، مستقیماً به کبد می­رود و کبد غالب مواد را با سوخت و ساز تغییر می­دهد ، از هم می­پاشاند و غیر سمی می­کند.

 

چند نمونه از مواد شیمیایی به شدت سمی و مکانیسم اثـر آنها

 • سیانید نمونه­ای از مواد بسیار سمی

یون سیانید ناشی از عوامل سیانیددار به طور برگشت پذیر آنزیم سیتوکروم اکسیداز را از فعالیت باز می‌دارد که نتیجه آن با وجود حضور اکسیژن در بافت‏ها، خفگی و مرگ است. در واقع سیانید برخلاف مونواکسیدکربن که مانع انتقال اکسیژن به سلول‏ها بشود، با آنزیم‏های اکسیدکننده مانند سیتوکروم اکسیداز تداخل می‏کند. اکسیدازها آنزیم‌هایی هستند که دارای یک یون فلزی (معمولاً مس یا آهن) می‏باشند. آن‏ها اکسایش ترکیباتی مانند گلوکز را کاتالیز می‏کنند.

Oxidase

Metabolite(H2)  +  ½ O2  Oxidized Substance + H2O  + Energy

در حالت طبیعی اتم آهن موجود در سیتوکروم اکسیداز، از حالت اکسایش ۲ (Fe2+) به حالت اکسایش۳ (Fe3+) اکسید می‌شود تا بدین ترتیب الکترون‌های لازم برای کاهش اکسیژن فرآهم گردد.  پس از آن در فرآیند دیگری آهن دوباره با دریافت الکترون به حالت اکسایش ۲ باز می‏گردد. در صورتی که ترکیب سمی سیانید وارد بدن شود، یون سیانید با کاتیون آهن آنزیم اکسیداز کمپلکس پایداری تشکیل می‏دهد و بدین گونه الکترون‏های لازم برای فرآیندهای اکسایش و کاهش که می‏باید از اکسایش آهن ۲ به دست آید فرآهم نمی‏شود. در این شرایط با اینکه اکسیژن به مقدار کافی وارد سلول‏ها شده ولی مکانیسمی که از طریق آن اکسیژن بتواند به مصرف برسد مختل شده و از این رو سلول دچار مرگ می‏شود و چنانچه این اختلال در مراکز حیاتی رخ دهد، مصدوم جان خود را از دست می‏دهد. از عوارض اصلی این عوامل افزایش سریع آهنگ تنفس می‏باشد که معمولا پس از ۱۵ دقیقه مرگ فرا می‏رسد. البته بدن مکانیسمی دارد که خود را به آهستگی از چنگ یون سیانید می‏رهاند. همان‌طورکه در آغاز بحث گفته شد واکنش سیانید با آنزیم اکسیداز برگشت پذیر است و آنزیمی مانند ردآناز(Rhodanase) که تقریباً در تمام سلول‏ها وجود دارد، می‏تواند یون سیانید را به یون  تیوسیانات که نسبت به سیانید بی‌ضررتر است تبدیل کند. این مکانیسم برای نجات  افرادی که به وسیله سیانور مسموم شده‏اند کارایی لازم را ندارد چراکه در هر زمان مقدار بسیار اندکی یون تیوسولفات در بدن وجود دارد. با این حال ترکیبات حاوی تیوسولفات، نظیر تیوسولفات سدیم به ویژه اگر پیش از مسمومیت فرد با سیانید به کار رود در نجات مصدوم کمک قابل توجهی می‏کند. چراکه یون سیانید به یون تیوسیانات تبدیل می‏شود.

Fe2+  Cytochrome Oxidase   Fe3+

ADP                                                         ATP

واکنش طبیعی تبدیل ADP به ATP در سلول‏ها

Fe2+                             Fe3+

                                                  Cytochrome Oxidase(Fe)…..CN

ADP                                                        ATP

اختلال در واکنش طبیعی تبدیل ADP به ATP در سلول‏ها

بر اثر مسمومیت  آنزیم سیتوکروم اکسیداز به وسیله سیانید

شاخص‌های کمی تأثیر سیانید هیدروژن

عامل شیمیایی علامت اختصاری LCt  برحسب

mg.min/m3

LD50برحسب

mg/kg

ECtبرحسب

mg.min/m3

سیانید هیدروژن AC ۴۵۰۰ ۱ بیش از ۳۰۰۰ (۶۰ دقیقه)

درمان مسمومیت ناشی از عوامل خون دارای یون سیانید

درمان مسمومیت با هیدروژن سیانید مبتنی بر بیرون راندن یون CN از سیتوکروم اکسیداز است. این کار به وسیله  لیگندهای دیگر، و همچنین افزودن مقداری تیوسولفات به خون برای تشدید سم‌زدایی طبیعی بدن از CN است.  ( سم زدایی طبیعی با تبدیل یون سیانید به یون تیوسیانات به کمک آنزیم ردوناز انجام می‌گیرد.)

S2O3 +  CN                              SCN  +  SO3

برخی از مراکز پزشکی در برخورد با مسمومیت سیانور از دی کبالت ادتات(کلوسیانور) به عنوان لیگند CN با تیوسولفات استفاده می‌کنند. شایان ذکر است هر دو دارو  به صورت تزریق درون رگی تجویز می‌شود.

رهیافت دیگر، اکسایش بخشی از هموگلوبین خون به متاهموگلوبین(Met hemoglobin) است که دارای میل ترکیبی زیادی نسبت به CN است. این اکسایش با به‌کارگیری ۴-دی متیل آمینو فنل(DMAP) صورت می‌گیرد که به سرعت تولید متهموگلوبینامیا (Methemoglobinemia) می‌کند و علیه مسمومیت انسان در برابر سیانور به کار می‌رود. البته DMAP  باید به وسیله تیوسولفات پشتیبانی شود. این ترکیب را می‌توان به صورت تزریق درون عضله‌ای تجویز کرد. ترکیب مناسب دیگر در زمینه مقابله با عوامل سمی خون سیانیدی، به کارگیری ترکیب ایزوآمیل نیتریت (Amyl Nitrite or Isoamyl Nitrite) با فرمول (CH3)2CHCH2CH2NO2 است که شیوه کاربرد آن تنفسی است.  ایزو آمیل نیتریت یک اکسید کننده قوی است و برای اکسایش Hb به MetHb به کار می‌رود.

 

 • مسمومیت با متانول(Methanol)

نام متانول با فرمول شیمیایی (CH3OH) برگرفته از واژه‎های یونانی متی (Meti) به معنی شـراب و ایلو(Ilo) به معنی چوب و در کل به معنای الکل چوب است که نخستین بار در ۱۶۶۱ به وسیله آقای رابرت بویـل از تقطیر چوب به دست آمد. کاربردهای عمده این الکل شامل تهیه انواع مواد شیمیایی از جمله فرم‎آلدیید، ضدیخ، حلال برای انواع ترکیبات شیمیایی و رنگ‎ها، تهیه کمک سوخت خودروها، عامل تقلیب (Denaturant) برای الکل سفید بوده و ده‎ها کاربرد دیگر هم در صنایع گوناگون شیمیایی دارد. این الکل مایعی است شفاف، بی‎رنگ و بسیار قطبی است که به راحتی با آب و الکل سفید و اترها امتزاج‎پذیر است. تا کنون بیش از صدها مورد مرگ و میر ناشی از خوردن یا استنشاق متانول گزارش شده است که اغلب به علت جایگزینی این نوع الکل به جای اتانول بوده است. بیشترین خطر شناخته شده متانول برای سلامت انسان، کوری در اثر نوشیدن است. همچنین متانول اختلالات گوناگونی در کبد، کلیه‎ها، قلب، شش‎ها و مغز ایجاد می‎کند. آثار سمی متانول به احتمال زیاد در نتیجه تجزیه آن به اسید فرمیک یا جوهر مورچه با فرمول شیمیایی(HCOOH) و یا فرم‎آلدیید(HCOH) در بدن است. پژوهش‎ها حاکی از آن است که فرم‎آلدیید موجب تخریب گروهی از سلول‎های شبکیه می‎شود. نکته حائز اهمیت اینکه متانول براساس میزان آب موجود در بافت‎های بدن منتشر می‎شود. چنانچه متانول نوشیده شود، ترشح این ماده از شش‎ها (ریه‎ها) و کلیه‎ها ممکن است دست‎کم تا ۴ روز ادامه یابد. مواد حاصل از تجزیه متانول باعث ایجاد اسیدوز شدید می‎شود و pH ادرار ممکن است به عدد ۵ کاهش یابد. (بازه طبیعی pH ادرار ۵ تا ۵/۷ است ولی حد متوسط آن ۶ می‎باشد).

دوز کشنده متانول در برخی منابع ۱۰۰- ۲۵ میلی‎لیتر و در برخی دیگر ۲۵۰-۶۰ میلی‎لیتر گزارش شده است.  همچنین حدآستانه(Tolerance) بخار متانول در هوا برای کسانی که در معرض آن برای ۴۰ ساعت در هفته کار می‎کنند، ppm 200 (200 قسمت در یک میلیون قسمت) می‎باشد.

اقدامات لازم هنگام مسمومیت با متانول

تظاهرات اصلی مسمومیت با متانول، اختلالات بینایی و اسیدوز می‎باشد. با این حال مسمومیت با متانول و علائم ناشی از آن در دو حالت حاد و مزمن در جدول زیر خلاصه شده است.

جدول ۲) مسمومیت با متانول و علائم ناشی از آن در دو حالت حاد و مزمن

 

 

مسمـومیت حـاد

(ناشی از مسمومیت خوراکی،‌ تنفسی و یا پوستی)

۱) خفیف: خستگی، تهوع و پس از یک دوره نهفتگی تاری موقت در دید مشاهده می‎شود.
۲) متوسط: سردرد شدید، گیجی، تهوع، استفراغ و خستگی اعصاب مرکزی و کاهش دید به صورت موقت یا دائم پس از ۲ تا ۶ روز.
۳) شدید: پیشرفت سریع علائم حالت مسمومیت متوسط، سیانوز،‌کوما، افت فشار خون، گشادی مردمک‎ها و اختلالات شدید بینایی،‌ کاهش سطح خونی بی‎کربنات و نارسایی تنفسی و در نهایت مرگ.
مسمومیت مزمن

(بیشتر در اثر استنشاق)

این مسمومیت در ابتدا موجب اختلالات بینایی با تاری خفیف در دید شده و محدودیت میدان بینایی و گاهی کوری کامل از عواقب بعدی آن است.

در مسمومیت حاد با متانول به ویژه زمانی‎که تشخیص داده نشود، حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد بیماران بهبود نمی‎یابند. همچنین در اختلالات بینایی که یک هفته ادامه داشته باشد احتمال بهبود نیست.

چنانچه بلع اتفاق افتاده باشد،‌ کمک‎های نخستین باید صورت گیرد و حتماً باید به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه شود. اقدامات فوری در این زمینه در صورتیکه مسمومیت با متانول در عرض ۲ ساعت تشخیص داده شود شامل خوراندن شربت ایپکاک(تهوع‎آور) و سپس شست و شوی معده با ۲ الی ۴ لیتر آب ولرم حاوی ۲۰ گرم در لیتر بی‎کربنات سدیم یا همان جوش شیرین می‎باشد.

ثابت شده است که اتانول اثر نسبی در معالجه مسمومیت متانول دارد چراکه اتانول با مسدود کردن سوخت و ساز(متابولیسم) متانول به ترکیبات سمی فرم‎آلدیید و اسید فورمیک، اثرات سمی آنرا کاهش داده و این وضعیت به کلیه‎ها اجازه می‎دهد که متانول تغییر نیافته را دفع کنند. بدین منظور ابتدا اتانول ۵۰ درصد را به مقدار ۵/۱ میلی‎لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بیمار به صورت خواراکی به بیمار تجویز می‎کنند. (حدود ۱۰۰ میلی‎لیتر برای فرد ۷۰ کیلوگرمی) سپس به منظور کاهش سوخت و ساز متانول و دادن فرصت کافی به کلیه‎ها جهت دفع آن، نیم تا یک میلی‎لیتر اتانول به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بیمار را هر ۲ ساعت به صورت خوراکی یا درون وریدی به مدت ۴ روز به بیمار تجویز می‎کنند. سطح خونی اتانول بایستی به ۵/۱-۱ میلی‎گرم در میلی‎لیتـر (mg/mL) برسد. با این حال موارد کلی زیر به عنوان اقدامات عمومی می‎باید مد نظر قرار گیرد:

 • درمان حالت اسیدوز ناشی از مسمویت متانول با تجویز بی‎کربنات سدیم(جوش شیرین)
 • تجویز حدود ۴ لیتر مایعات چه به صورت خوراکی و چه به صورت وریدی به منظور ثابت نگه داشتن میزان دفع ادرار
 • در صورت پیشرفت سریع علائم مسمومیت و عدم پاسخ‎دهی بیمار به تجویز اتانول و عوامل قلیایی انجام دیالیز تا کاهش متانول به زیر مقدار ۵۰ میلی‎گرم در دسی‎لیتر(mg/dL )خون ضروری است.
 • تغذیه بیمار با غذاهای کم حجم در فواصل زمانی ۳ تا ۴ ساعت.
 • حفظ گرمای بدن
 • درمان حالت کوما
 • عوامل سمی اعصـاب (Nervous Agents)

عوامل شیمیایی اعصاب یا  ترکیبات آلی فسفردار (Organophosphorus) اثرشان را بر روی سیستم اعصاب مرکزی و محیطی از طریق مهار آنزیم استیل کولیــن استــراز(Ach E) اعمال می‏کنند. این تاثیر شامل  اتصال غیر قابل برگشت بین عوامل شیمیایی اعصاب با عامل استیل کولین استراز می‏باشد. عوامل عصبی پایدار بوده و زمانی که پراکنده شوند به شدت سمــی هستند. از طریق پـوست و تنفس به سرعت جذب می‏شوند و حتی در مقادیر کمتر از ۱ میلی‌گرم (کمتر از یک پنجاهم قطره) انسان را می‏کشد.  مهمترین آنها عبارتند از: تــابـون (GA)، ســاریـن(GB)، ســومـان(GD)  و VX  . عوامل شیمیایی اعصاب برای انسان در مقادیر تقریباً ۱ تا ۲ mg برای کشتن یک انسان ۷۰ کیلوگرمی در عرض چند دقیقه کافی است. عوامل عصبی به صورت بخار یا آئروسل(Aerosol) پس از تماس با بدن یا تنفس به سرعت  جذب خون می‏شوند و علایم مسمومیت در زمانی کمتر از ۵ دقیقه پس از تنفس ظاهر می‏گردد. این علایم شامل:

 1. تنگ شدن مردمک
 2. اسهـال
 3. اسپـاسم مژگانی
 4. عـرق ریزی
 5. آبـریزش بینی
 6. کاهش فشار خون
 7. تنگ شدن مجاری هوایی
 8. گیجـی و گنگی
 9. بی اشتهایی
 10. کاهش پاسخ‏های عصبی
 11. تهـوع
 12. و سرانجام تشنج و مرگ است

 

درمان دارویی مسمومیت با عوامل عصبی

با توجه به چگونگی مکانیسم اثر عوامل عصبی برای مقابله و درمان تاثیرات آن دو روش مطرح می‏باشد:

 1. کاهش اثرات استیل کولین حاضر در پیوستگاه عصبی-عصبی یا عصبی-عضلانی (یا به عبارتی در عصب وابران) با به کارگیری دارویی  نظیرآتروپین.
 2. فعال سازی آنزیم بازداری شده به شیوه حذف گروه فسفونیل از محل فعال سریـن به کمک یک عامل هسته دوست.

پادزهر موثر در برابر عوامل اعصاب که به صورت آمپول خودکار در اختیار نظامیان قرار می‏گیرد. آمپول تزریقی خودکار آتروپین(Atropine Injection) حاوی ۲ میلی‌گرم آتروپین بوده و جزو اقلامی است که همیشه به همراه ماسک ضد گاز و به تعداد ۳ عدد وجود دارد. شیوه تزریق بدین ترتیب است که اگر آلودگی شیمیایی از نوع عامل اعصاب اعلام شد، نفر درپوش لاستیکی آمپول را برداشته و با ضربه آمپول را به عضله خود وارد می‌کند که بدین شکل سوزن آمپول به طور خودکار وارد عضله شده و آتروپین تزریق می‌گردد. ترکیب آمپول آتروپین (Atropine)  از یک گشاد کننده رگ و یک تقویت کننده قلب تشکیل شده و امکان دفع سریعتر سم را میسر می‏سازد. در واقع این مواد در صورتی موثر واقع خواهند شد که قبل از آلوده شدن تزریق شود.

 

 • مسمومیت با عوامل سمی خفه­ کننده

    فسژن Phosgene  با شناسه نظامی CG یکی از مواد اولیه و حدواسطه‎های مهم برای تهیه پلیمرها (پلی‎اورتان و پلی‎کربنات)، الیاف مصنوعی، رنگ‎ها، حشره‎کش‎ها و علف کش‎ها است. این ترکیب یک عامل کلرینه کننده است که مصارف غیرنظامی زیادی دارد و در زمره ارزان‎ترین مواد شیمیایی است.  فسژن افزون بر کاربردهای غیرنظامی در صنایع شیمیایی، یکی از خطرناک‌ترین گازهای سمی گروه عوامل خفه‌کننده می‌باشد، چراکه در ساعات نخست به‎کارگیری، شخص از آلوده شدن محیط به وسیله آن چیزی احساس نمی‌کند، بلکه آثار و عوارض آن هنگامی مشخص می‌گردد که وارد دستگاه تنفسی شده و جذب ریه گردد که این امر موجب زخم شدن ریه می‌شود.

شخص در زمان جذب این گاز احساس نیرو و فعالیت بیشتری می‌نماید. زمان ظهور عوارض فسژن بین ۲ تا ۶ ساعت است. این ماده‌ در شش‌ها ایجاد زخم و تاول می‌کند. در غلظت‌های سنگین عوارض آن به صورت خارش و سوزش در مجاری تنفس ظاهر می‌شود. در کل عوامل خفه کننده از جمله فسژن موجب بروز ادم ریوی با منشا غیرقلبی شده، همچنین با اکسیداسیون لیپیدی نفوذ پذیری رگ‌ها را  افزایش می‌دهد. فسژن و دی فسژن  پس از استنشاق در اثر مجاورت با رطوبت شش‌ها هیدرولیز شده و موجب تولید اسید هیدروکلریک می‌شود.(البته این حالت در صورت تماس با دوزهای بالا رخ می‎دهد.) این اسید مویرگ‌های ششی را از بین برده و بدین گونه مبادله اکسیژن با خون  به سبب تجمع آب میان‌بافتی در شش با مشکل مواجه می‌شود و در صورت مسمومیت شدید موجب خفگی و مرگ می‌گردد که این حالت ((غرق شدن در خشکی)) نامیده می‌شود. در این حال شخص مسموم در اندک زمانی( چند دقیقه) با داشتن عوارض تنگی نفس شدید و خفگی می‌میرد.

(Phosgene)           Cl2C=O  +  H2O                               CO2   +  ۲HCl

فسژن در اثر مشتعل شدن حلا‏ل‎های کلرینه شده نظیر CCl4 و یا سوختن پلاستیک‎های کلردارنظیر PVC         (لوله‎های تجاری پلیکا) ایجاد می‎شود. لازم به یادآوری است که آثار سمی ماده کلروفرم(قبلاً به عنوان داروی بیهوشی به‎کار می‎رفته) و حلال تتراکلراید کربن ناشی از تبدیل آن در کبد به فسژن در نتیجه کارکرد آنزیم سیتوکروم P-450  می‎باشد.

 

CCl4                               CCl3 + O2                   CCl3OO              Cl2CO

 

نحوه انبارش مواد شیمیایی

هنگام کار با مواد شیمیایی در اثر سهل­انگاری و عدم وجود تدابیر ایمنی و حفاظت ممکن است در اثر حادثه، موارد زیر به وقوع بپیوندد:

 • آتش­سوزی
 • انفجار
 • خروج مواد خورنده و سوزاننده
 • رهایی بدون کنترل گازها
 • پخش مواد جامد پودری
 • پخش مواد رادیواکتیو

 

جابه ­جایی مواد شیمیایی تابع پارامترهای زیر است:

 • حالت فیزیکی
 • خاصیت شیمیایی
 • مقدار ماده مورد حمل
 • فاصله بین مبدا و مقصد

معمولاً حمل و نقل مواد شیمیایی به دو صورت انجام می­شود:

 • پیمانه­ای یا ناپیوسته (Batch): در این روش مواد داخل مخازن و بشکه­ها قرار داده شده و به وسیله کامیون، راه­آهن و یا کشتی حمل و نقل می­شود.
 • پیوسته (Continuous) : در این روش مواد به وسیله تسمه نقاله و یا خطوط لوله انتقال داده می­شود.
بازدید : 27 تاریخ : شنبه 11 دي 1395 زمان : 10:37 نویسنده : bamana نظرات ()

کنفرانس بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، کنفرانس ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان در روز های پنجم و ششم دی ماه سال جاری در مجتمع نفت محمودآباد برگزار میشود.

این کنفرانس ملی توسط اداره کل راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با همکاری شورای فنی استانداری، معدن و تجارت، اداره کل حفاظت محیط زیست، دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی استان، اداره کل صنعت، دانشکده علوم پزشکی و درمانی بابل و شرکت شهرک های صنعتی این استان برگزار میشود مجله حریق.

این کنفرانس علمی با حضور دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی، وزیر تعاون، وزیر بهداشت، مقامات استانی، نخبگان و کارشناسان، معاونت راه و شهرسازی، رئیس سازمان محیط زیست کشور، کار و رفاه اجتماعی برگزار خواهد شد.

برنامه های این رویداد شامل بهداشت، ایمنی، محیط زیست، مهندسی حریق، مدیریت و تحلیل ریسک، ارتقاء آگاهی های عمومی، ارزیابی اقتصادی و اجتماعی، قوانین و مدیریت و پدافند غیرعامل می باشد.

علاقمندان جهت ثبت نام و حضور در این کنفرانس و ارسال مقالات می توانند به وب سایت کنفرانس به آدرس www.hse-inbr.ir مراجعه کنند.


کنفرانس بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان

بازدید : 8 تاریخ : یکشنبه 21 آذر 1395 زمان : 11:36 نویسنده : bamana نظرات ()

وظیفه «hse» محافظت از نیروی انسانی است

 

پیدایش و ایجاد ایمنی به اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم یعنی دوران انقلاب صنعتی باز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

انقلاب صنعتی گرچه برای انسان رفاه و آسایش زیادی در زندگی به همراه آورده و باعث توسعه و پیشرفت در بسیاری از مظاهر و شئون زندگی شد اما نکات منفی نیز به همراه خود داشت که از آن جمله می‌توان به حوادث صنعتی، آلودگی‌های صوتی، آلودگی محیط زیست، آلودگی هوا و آبها و ازبین رفتن طبیعت و منابع اشاره کرد.اما این در حالی بود که فعالیت‌های گسترده‌ای از سوی برخی افراد آینده نگر و دولت‌ها برای بهبود شرایط کار و پیشگیری از حوادث منجر به ایجاد روابط صنعتی انجام شد به گونه‌ای که با وضع مقررات و تدابیر و ضوابطی برای حفظ حقوق کارگران و حفاظت صنعتی نیز در پرتوی مطالعات دانشمندان و متخصصان فن برای مهار خطرات و کاهش گزندها و آسیب‌های محیط کاری تلاش می‌کنند.

کشورها با توجه به محدودیت منابع آثار سوء تولید انبوه بر محیط اجتماعی و زندگی ناگزیر به محیط زیست نیز توجه کردند و با توجه به مطالعاتی که انجام شد برای تسهیل نظارت بر فعالیت‌های سازمان‌ها و حفاظت از محیط زیست و پیشگیری از بروز حوادث و بیماری‌های شغلی واحد (اچ‌اس‌ای)در معادن و صنایع معدنی و دیگر صنایع موجود در جهان شکل گرفت که البته در بعضی سازمان‌ها بخش انرژی و در بعضی دیگر واحد تضمین کیفیت نیز به آن اضافه شده است.

اهمیت حفاظت از محیط زیست منابع شامل سرمایه‌های انسانی و دیگر منابع سازمان در حدی است که دو استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ و OHSAS ۱۸۰۰۰به این موضوعات اختصاص یافته است و خطوط مبنا و راهنمایی به عملکرد بهتر واحدهای (اچ‌اس‌ای) در اختیار آنها قرار می‌دهد. مدیریت (اچ‌اس‌ای) شامل بخش‌های محیط زیست، ایمنی و بهداشت است و به این ترتیب می‌توان گفت که با جایگزین کردن سلامت به جای بهداشت گستره وسیع تری را پوشش خواهد داد.

در بخش زیست محیطی معادن و صنایع معدنی با پیاده‌سازی استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ چارچوبی برای اندازه‌گیری خط مبنا، تعیین اهداف، برنامه‌های عملیاتی نظارت بر نتایج موضوع داشته که البته سازمان‌ها بایستی مراقبت کنند تا محیط زیست یک فرهنگ در سازمان باشد نه وظیفه.

در بخش ایمنی مهم‌ترین رسالت واحد (اچ‌اس‌ای) حفاظت از سرمایه‌های انسانی است که با کاهش تعداد و شدت حوادث این موضوع تامین می‌شود. البته در این راستا حفاظت و نگهداری از تجهیزات، ماشین‌آلات و سایر منابع نیز اتفاق می‌افتد.

هزینه پیدا و پنهان تحمیل شده به معادن و صنایع معدنی یا هر سازمان دیگری در صورت وقوع حوادث آنقدر بالا است که سازمان‌ها با پیاده‌سازی استاندارد OHSAS ۱۸۰۰۰ و ملزم کردن خود به رعایت این استاندارد، در پی کاهش حوادث شغلی هستند.

آموزش‌های اولیه استخدام و ضمن خدمت، برگزاری مانورهای متعدد نظارت‌های مستمر و دقیق، پایش‌ها و اندازه‌گیری چاپ نشریات و اقدامات فرهنگی دیگر و… از جمله فعالیت‌های سازمان‌ها در زمینه اعتلای فرهنگ (اچ‌اس‌ای) و جلوگیری از بروز حوادث هستند.همچنین ثبت و تحلیل حوادث، ریشه‌یابی آنها، تعیین چرایی وقوع حوادث و اقدام برای حذف این علل نیز از اقدامات بخش ایمنی در صنایع معدنی است.در حوزه سلامت نیز واحدهای (اچ‌اس‌ای)، درمعادن و صنایع معدنی، با بازدیدهای دوره‌ای برنامه‌ریزی شده و همچنین بازدیدهای برنامه‌ریزی نشده، پایش‌ها و اندازه‌گیری‌ها، نظارت‌ها و انجام معاینات بدو استخدام و دوره‌ای سعی در به حداقل رساندن بیماری‌های شغلی داشته و تلاش خود را در زمینه رسیدن به جامعه‌ای سالم، نیروی کار سالم و تولید پایدار که لازمه توسعه پایدار است انجام می‌دهند.

از دیگر فعالیت‌های واحدهای (اچ‌اس‌ای) می‌توان به شناسایی دقیق و کامل خطرات محیط کار و همچنین اندازه‌گیری و تحلیل عوامل زیان آور شغلی و همچنین جنبه‌های زیست محیطی اشاره کرد که نتیجه این شناسایی و ارزیابی‌ها مشخص شدن جنبه‌های آشکار زیست محیطی سازمان و عوامل زیان‌آور شغلی با ریسک بالا است که سازمان را در تدوین سناریوهای مختلف در زمینه مواجهه با این عوامل یاری کرده و درصدد اصلاح و ایجاد محیطی امن برای کارکنان با حذف منبع خطر، جایگزینی منبع خطر با نمونه یا فرآیند ایمن و یاکنترل این عوامل و جنبه‌ها برآمده و با اقدامات مهندسی و مدیریتی این مخاطرات و آثار سوء آنها را به حداقل می‌رسانند.

* هوشنگ سیوندی‌پور
مدیر (اچ‌اس‌ای) منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی

بازدید : 7 تاریخ : شنبه 13 آذر 1395 زمان : 11:15 نویسنده : bamana نظرات ()

اسامی ۲۰ زائر که با اورژانس وارد کشور شدند

رئیس کمیته بهداشت و درمان زائران اربعین، اسامی 20 زائر مراسم اربعین را که به علت بیماری با آمبولانس از عراق وارد کشور شدند، اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

روابط عمومی اورژانس کشور، پیرحسین کولیوند گفت: امروز-شنبه ۲۹ آبان- ۲۰ بیمار از عراق وارد کشور شدند و توسط کمیته بهداشت و درمان اربعین در بیمارستان ها بستری شدند.

وی با بیان اینکه این بیماران و مصدومان از استان ها و شهرهای همدان، اصفهان، تهران، سبزوار، قم، ایلام و فسا هستند، افزود: بیماران از طریق مرز مهران وارد کشور شده‌اند.

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین عنوان کرد: این بیماران که با آمبولانس اورژانس به بیمارستان امام حسین(ع) مهران منتقل شده‌اند، در صورت نیاز به بیمارستان های شهر ایلام منتقل می شوند.

اسامی بیماران وارد شده از طریق مرز مهران به کشور عبارتند از:

۱٫بلقیس بهرامی ۶۵ ساله

۲٫حسن تادیب زاده ۲۷ ساله

۳٫عبدالله کارونی ۵۲ ساله

۴٫هادی هادی پور ۷۰ ساله

۵٫مهدی انصاری ۱۷ ساله

۶٫مسعود کریمی ۷۱ ساله

۷٫حسین زنگانه ۳۱ ساله

۸٫محمد رازقندی ۲۹ ساله

۹٫سید محمدمحسن موسوی ۲۴ ساله

۱۰ نصیر احمد حسین زاده ۴۲ ساله

۱۱٫زبیده صحرایی ۵۲ ساله

همچنین این افراد نیز دقایقی پیش وارد مرز مهران شده و به وسیله اتوبوس آمبولانس در حال انتقال به بیمارستان هستند.

۱۲٫رجبعلی حیدری تبعه افغانی

۱۳٫علی احمدی از الیگودرز

۱۴٫مجید حبیبی اورانه از بندر انزلی

۱۵٫محمد قنبری از کرمانشاه

۱۶٫زهرا احمدی از ازنا

۱۷٫ام البنین مهدوی از الیگودرز

۱۸٫حیدر بسحاق از الیگودرز

۱۹٫حسین عابدی از تهران

۲۰٫حمید رسولی از رباط کریم

 

منبع: بهداشت ایمنی محیط زیست

بازدید : 14 تاریخ : دوشنبه 01 آذر 1395 زمان : 12:45 نویسنده : bamana نظرات ()

احداث اورژانس هسته ای و بیمارستان در بوشهر

رئیس و مشاور وزیر مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از شروع چند پروژه مشترک وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی در استان بوشهر خبر داد.

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، دکتر زارع نژاد با اشاره به حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر بهداشت در استان بوشهر جهت شروع چند پروژه مشترک گفت: بیمارستانی با ۱۶۰ تخت خواب در بوشهر و بیمارستان تخصصی قلب و عروق با ۲۰۰ تخت خواب کلنگ زنی شدند.

زارع نژاد افزود: عملیات ساخت اورژانس هسته ای نیز با ۸۰۰۰ متر زیر بنا بصورت مشترک توسط وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی شروع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با اتمام ساخت این پروژه ها، ظرفیت تحت های بیمارستان ها در استان بوشهر دو برابر افزایش خواهد داشت.

همچنین در این مراسم ۱۷ دستگاه آمبولانس NICU دار و ICU دار هم رونمایی خواهد شد.

منبع: ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق

بازدید : 9 تاریخ : دوشنبه 01 آذر 1395 زمان : 12:2 نویسنده : bamana نظرات ()

در کربلا و نجف کمبود دارو نداریم

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در سفر به عراق، علاوه بر نظارت بر انبارهای دارویی و نحوه ارائه خدمات به زائران؛ از همکاران خود در نجف خواست تا داروهای موجود در انبارهای دارویی نجف را به کربلا منتقل کنند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

ا؛ احمدی گفت: جمعیت هلال احمر سه ماموریت در ایام اربعین، ماموریتی در داخل کشور (یعنی امداد و نجات)، ماموریتی در خاک عراق (یعنی بهداشت و درمان) و ماموریتی مشترک (یعنی امداد در بحران) دارد.

ماموریت‌ها با بهره گیری از تجربیات گذشته و براساس آنالیزی که صورت گرفت طراحی و اجرا شد.

اوبا اشاره به اینکه ۲ هزار نفر از کادر درمانی هلال‌ احمر مشغول خدمت‌رسانی به زائران هستند، درباره سفر خود به عراق افزود: توفیق پیدا کردم تا با حضور در میان این تلاشگران، خداقوتی به آنها گفته و موجب دلگرمی و افزایش انگیزه آنها برای خدمت به زائران را فراهم کنیم.

احمدی افزود: نزدیک به ۲ میلیون ایرانی روادید گرفته و وارد خاک عراق شده اند؛ اما پیش‌بینی هلال‌احمر برای ارائه خدمات، فقط برای زوار ایرانی نبوده و هر فردی به مراکز جمعیت هلال احمر مراجعه کند به صورت رایگان مداوا می‌شود.

اوبا اشاره به اینکه به نمایندگی از رئیس جمعیت هلال‌احمر برای نظارت بر انبارهای دارویی و نحوه ارائه خدمت به زائران به عراق سفر کرده است، افزود: ۴ انبار دارویی جمعیت هلال‌احمر در شهر نجف مملو از دارو است و این درحالی‌ است که چند روزی به اربعین باقی مانده و شهر نجف در حال تخلیه است؛ لذا از همکاران درخواست می‌کنم بلافاصله جدای از موارد اضطراری که نیاز است دارو در انبار نگهداری شود؛ باقیمانده داروها را به کربلا انتقال دهند؛ هر چند در کربلا هم انبارهای مجهزی وجود دارد.

احمدی گفت: درمان‌های سرپایی در درمانگاه‌های جمعیت هلال‌احمر انجام می‌شود و دیگر درمان‌ها مربوط به بیمارستان‌های عراق است که در مورد آنها مسئولیتی بر عهده هلال‌احمر نیست.

منبع: بهداشت ایمنی محیط زیست

بازدید : 16 تاریخ : شنبه 29 آبان 1395 زمان : 13:5 نویسنده : bamana نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آمار سایت
 • کل مطالب : 434
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 32
 • باردید دیروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 69
 • بازدید ماه : 341
 • بازدید سال : 341
 • بازدید کلی : 6,495
 • مطالب